Křesťanské symboly nabývají nejrůznějších významů

Křesťanství je bezpochyby jedním z nejpopulárnějších náboženství a vírou vůbec. Rozšířené je v podstatě po celém světě. Nejrůznější křesťanské symboly nabývají odlišných podob. Některé z nich se pojí s křesťanstvím obecně a jiné zase s určitými náboženskými skupinami tohoto směru. Tento článek sdružuje ty nejznámější z nich.

Kříž je symbolem číslo jedna

Když se zamyslíte nad tím, jak by mohly vypadat křesťanské symboly, asi Vás napadne jeden zcela jasný příklad. Ano, je to kříž, který prezentuje způsob Kristova umučení a jeho utrpení. Spatřit ho můžete v každém kostelu a oblasti, kde má křesťanství patřičnou působnost. Kříž bývá vyobrazen v různých formách. O tom se později také zmíníme.

Poznejte všechny křesťanské symboly

Kříž ovšem není tím jediným symbolem tohoto náboženského směru. K vidění jsou pochopitelně i další. Symboly mohou mít podobu objektů, ale také zvířat nebo rostlin. Výjimkou nejsou ani alternativní prvky a symboly. O tom všem a mnohém jiném Vás budeme informovat prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké existují druhy křížů?

Tato symbolika křesťanství je opravdu pestrá. Dokazují to kříže latinské a řecké. Ty jsou nejtypičtější. Dále to může být kříž kalvarijní, koptský, arménský, jeruzalémský, etiopský, keltský, lotrinský, mariánský a maltézský.

Jaké další objekty jsou spojovány s křesťanstvím?

Jmenovat bychom mohli například krucifix, prsten v podobě toho snubního, korunu, loď a kotvu. Výjimkou není ani křesťanská vlajka.

Jaké křesťanské symboly mají podobu zvířat?

Je to určitě beránek, jako symbol čistoty a nevinnosti. Setkat se ovšem můžete i s holubicí, pávem a pelikánem. Kapitolou samou o sobě je ichthys.

Jaké symboly naopak pochází z oblasti flóry?

Mezi ty nejčastější patří hrozen v podání vinné ratolesti, jablko a olivová ratolest.

Jaké jsou alternativní symboly křesťanství?

V tomto případě musí padnout zmínka o Božím oku, které je mnohdy označováno, jako Vševidoucí oko. Dále je to Fátimina ruka neboli Hamsa a písmeno arabské abecedy Nun.

Publikováno: 23. 09. 2021

Kategorie: Náboženství

Autor: HavelBenda

Tagy: Bůh | křesťanské symboly | křesťanství | kříž | kříže | krucifix | náboženství | prsten | symboly | víra