Otužování je zdravé - Musíte ale vědět, jak na to

Každý z nás by měl pracovat na svém pevném zdraví. Jedině lidské tělo s dobrou obranyschopností dokáže odolávat negativním vlivům okolí v podobě bakterií a jiných nemocí. Posílení těla, potažmo imunitního systému lze dosílit odlišnými způsoby. Kromě zdravé stravy, dostatečného spánku a pohybu můžete vsadit ještě na otužování.

Dopřejte si dostatek studené vody

Ano, studená voda je přínosem pro lidské tělo. Když se kontaktu s ní budete věnovat pravidelně, jistě docílíte přínosných výsledků a budete se cítit skvěle. Nesmíte to ovšem přehánět. Vše si pochopitelně žádá určitou přípravu a tělo si musí na chlad přivykat pomalu. Bližší informace vyčtete z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Ochlazování v létě3 až 5 minut
Ochlazování v zimě1 až 3 minuty
Ideální věk17 až 40 let
Frekvence otužování2x až 3x týdně
S otužováním to pochopitelně nesmíte přehánět.

Pokud byste se chtěli otužovat na sportovní úrovni, bude před Vámi poměrně dlouhá cesta, kterou je třeba absolvovat. Jen pro zajímavost uvedeme, že například ve vodě s teplotou 10 °C byste neměli trávit více jak 20 minut času.

V čem je otužování přínosné?

Když se budete pravidelně sprchovat studenou vodou nebo vlezete do sudu, bazénu či rybníka, bude to mít po určité době pozitivní vliv na Váš kardiovaskulární systém. Právě při této činnosti totiž dochází k rozšiřování cév. Obecně platí, že touto činností v maximální možné míře podpoříte svůj imunitní systém. Částečně se můžete zbavit i přebytečných tuků. Vliv na to má hormon irisin. Nakonec ještě prozradíme, že otužování má analgetické účinky.

Otužování je životním stylem

Pravidelný kontakt se studenou vodou ovšem není jednorázovou záležitostí. Této činnosti byste měli přizpůsobit i svůj životní styl. To znamená, příliš se neoblékejte, avšak chraňte tělo před mrazem. Snažte se spát v chladu a pod lehkou přikrývkou a určitě při otužování neholdujte alkoholu. Profesionálové zahrávající si s otužováním už tak nějak vycítí potřeby svého těla a vědí, co si žádá. Možná se na takovou úroveň dopracujete i Vy.