Správný krevní tlak by si měl hlídat každý člověk

Zdraví je pro kohokoliv z nás jistě hodně důležité. Člověk by o sebe měl dbát a hlídat si řadu vědí. Jednou z nich je správný krevní tlak. Pod tímto pojmem si můžete představit jedno jediné. Sílu, jakou krev působí na stěny Vašich cév. A právě tato hodnota by měla být v naprostém pořádku. V tomto ohledu lze rozlišovat dva druhy krevního tlaku.

  • Systolický tlak
  • Diastolický tlak

Systolický vs. diastolický tlak

Správný krevní tlak má pochopitelně dvě hodnoty. Je to ten systolický neboli horní krevní tlak. Laicky řečeno tlak prozrazující, jak silně Vaše srdce pumpuje krev vpřed. Tím druhým je diastolický tlak. Prostřednictvím něho zjistíte náplň krevního oběhu. Jinak označovaný spodní krevní tlak do jisté míry prezentujte údery samotného srdce.

Jaký je správný krevní tlak?

Existují samozřejmě normy předepisující hodnoty normálního krevního tlaku. I když každý člověk je individuálním tvorem, přesto je možné z takových údajů vycházet. Správný krevní tlak Vám představíme prostřednictvím níže uvedené tabulky, a to nejenom u dospělých jedinců, ale také u kojenců a větších dětí.

OsobaKrevní tlak
Dospělý muž100-140/60-90 mm Hg
Dospělá žena100-140/70-90 mm Hg
Starší dítě110-120/70-80 mm Hg
Kojenec80-85/45-50 mm Hg
Víte, jaký je optimální krevní tlak člověka?

Pokud výše uvedená rozmezí normálního krevního tlaku co nejvíce zjednodušíme, tak za normální krevní tlak je považována hodnota 120/80 mm Hg.

Správný krevní tlak a nebezpečné stavy

Pokud si nebudete hlídat normální krevní tlak, ohrožujete tím vlastní zdraví. Typickým příkladem je hypotenze, což je nízký krevní tlak. Během takového stavu se Vám může motat hlava, máte mžitky před očima, a dokonce lze i omdlít. Opakem toho je hypertenze neboli vysoký krevní tlak. V průběhu takových stavů můžete mít bolesti hlavy, otoky na nohou, nepříjemné tlaky na hrudi a zhoršené vidění. Obojí je pochopitelně životu nebezpečné. Proto se vyplatí investovat do měřícího domácího přístroje krevního tlaku, který Vám během několika vteřin prozradí aktuální hodnoty.