Přímá volba prezidenta ČR má za sebou určitou historii

V České republice působí hlava státu, kterou je prezident. Jeho volba probíhala v minulosti nepřímo, a to prostřednictvím Parlamentu České republiky. Zlom nastal v roce 2012, kdy byla zavedena přímá volba prezidenta. To znamená, že prezident je volen naprosto shodným způsobem, jako například poslanci, zastupitelé a podobně. Jsou to lidé, tedy přímí voliči, kdo rozhodují o tom, kdo bude sedět na hradě.

Přímá volba prezidenta přišla po několika letech

Začít bychom měli od samotného počátku, tedy od vzniku samostatné České republiky. Od roku 1993 do roku 2012 probíhala nepřímá volba prezidenta. Samotná volba byla realizována na schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu České republiky. Vzhledem k tomu, že Senát vznikl později po Poslanecké sněmovně, první volbu si odbyla sama.

Teprve až koncem roku 2010 začalo docházet k přípravě Ústavy, jejímž výsledkem mělo být zavedení přímé volby prezidenta. K tomu došlo při volbách v roce 2012. Česká republika se tak stala další ze zemí Evropské unie, která tuto volbu razí. Patří mezi ně Francie, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Finsko, Slovensko a mnohé jiné.

Pár informací o volbě prezidenta

Nutno zmínit, že prezidentem České republiky se v dnešní době nemůže stát kdokoliv. I tento člověk musí splňovat určité podmínky, které mimochodem souvisí i se samotnou funkcí. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Minimální věk40 let
Délka funkčního období5 let
Možnost opakovaného zvolení2x za sebou
Nemožnost zvoleníVelezrada kandidáta
Základní informace související s přímou volbou prezidenta.

Kandidát na prezidenta si musí obstarat buď 50 000 podpisů od běžných občanů nebo získá kandidaturu na popud poslanců či senátorů. V tomto případě platí opět minimální počet, který je stanoven dvaceti poslanci nebo deseti senátory.

Ještě doplníme, že přímá volba prezidenta probíhá vždy ve dvou dnech. V pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Přímá volba prezidenta přála v posledních letech primárně Miloši Zemanovi. Předním zvítězili v nepřímé volbě Václav Klaus a Václav Havel.