Hlas Čechů v cizině: Jak volit v zahraničí a ovlivnit volby doma?

Volby Zo Zahranicia

Právo volit i z ciziny

Čeští občané s trvalým pobytem v zahraničí mají právo volit ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a v prezidentských volbách. Pro účast ve volbách je potřeba se zaregistrovat do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Registraci lze provést osobně na zastupitelském úřadě, poštou nebo online. Pro volby do Poslanecké sněmovny je nutné se zaregistrovat nejpozději 40 dnů před volbami, u prezidentských voleb je lhůta 30 dnů před prvním kolem voleb. Voliči v zahraničí mohou volit jedním ze dvou způsobů: osobně na zastupitelském úřadě v době konání voleb nebo korespondenčně. Hlasovací lístky pro korespondenční volbu jsou voličům zasílány na adresu uvedenou v seznamu voličů. Důležité je si ověřit otevírací dobu a adresu zastupitelského úřadu včas, jelikož se mohou lišit od otevírací doby pro běžný úřední styk. Účast ve volbách je projevem občanské angažovanosti a důležitým nástrojem, jak ovlivňovat dění ve své zemi i z ciziny.

Kdo může volit ze zahraničí?

Voličský průkaz opravňuje k volbě do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve volbách konaných na území České republiky voliče, který se v době konání voleb zdržuje mimo své trvalé bydliště. Voličský průkaz opravňuje k volbě ve volbách do Evropského parlamentu konaných v České republice voliče, který se v době konání voleb zdržuje mimo území České republiky. Voličský průkaz vydá na žádost voliče obecní úřad, v jehož územním obvodu má volič trvalý pobyt. Voličský průkaz vydá obecní úřad voliči, který je přihlášen k trvalému pobytu v České republice, a to i v případě, že je tento volič v den voleb přihlášen k pobytu v cizině. Voličský průkaz vydá obecní úřad voliči nejpozději do 15 dnů ode dne doručení žádosti, a jde-li o žádost podanou osobně u obecního úřadu v posledních třech dnech před dnem voleb, pak ihned. Žádost o vydání voličského průkazu lze podat i v elektronické podobě s úředně ověřeným podpisem voliče nebo prostřednictvím datové schránky. Volič může požádat o vydání voličského průkazu obecní úřad, v jehož územním obvodu má trvalý pobyt, a to i v případě, že nemá zřízenu datovou schránku.

Srovnání volební účasti v zahraničí a v ČR
Volby Volební účast v ČR Volební účast v zahraničí
Prezidentské volby 2018 (2. kolo) 66,60 % 9,25 %
Volby do Poslanecké sněmovny 2021 65,43 % 7,86 %

Typy voleb a registrace

Čeští občané s trvalým pobytem v zahraničí se mohou účastnit voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a voleb prezidenta republiky. Pro účast ve volbách je nutné být registrován u zastupitelského úřadu ČR v zemi vašeho bydliště. Registraci je možné provést kdykoliv, nicméně pro účast v konkrétních volbách je nutné ji provést nejpozději 40 dnů před jejich konáním. Existují dva typy voleb ze zahraničí: osobně na zastupitelském úřadě a korespondenčně. V případě korespondenční volby vám budou volební materiály zaslány na adresu vašeho bydliště. Pro ověření vaší totožnosti a zajištění regulérnosti voleb je nutné nechat si podpis na volební obálce potvrdit úředně ověřenou osobou, například na poště nebo u notáře.

Jak se zaregistrovat k volbám

Pro účast ve volbách ze zahraničí je potřeba se nejprve zaregistrovat. Registrace je možná dvěma způsoby: osobně na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Při osobní registraci na zastupitelském úřadě je nutné předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz. V případě elektronické registrace je nutné vyplnit online formulář a podepsat ho uznávaným elektronickým podpisem. Registraci je nutné provést nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. Po úspěšné registraci obdržíte od zastupitelského úřadu volební průkaz, který vás opravňuje k volbě.

Důležité termíny a lhůty

Pro Čechy žijící v cizině, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je klíčové mít na paměti několik důležitých termínů a lhůt. Především je nutné se včas zaregistrovat u zastupitelského úřadu a to nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. Bez registrace bohužel není možné volit. Pokud jste již v minulosti byli zaregistrováni, nemusíte registraci opakovat pro další volby. Důležité je také sledovat termín voleb, abyste nepromeškali možnost odevzdat svůj hlas. Informace o volbách, termínech a způsobu hlasování v zahraničí naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a zastupitelských úřadů.

Způsoby hlasování v zahraničí

Pro české občany žijící v zahraničí existuje několik způsobů, jak uplatnit své volební právo. Jednou z možností je volit osobně na zastupitelském úřadě v době konání voleb. Tato možnost je ideální pro ty, kteří bydlí v blízkosti zastupitelského úřadu a mohou si dovolit si na volby zajít. Druhou možností je volit poštou. V tomto případě volič obdrží volební materiály na svou adresu v zahraničí a po vyplnění je zašle zpět na zastupitelský úřad. Je důležité si ověřit lhůty pro podání žádosti o volbu poštou a pro odeslání vyplněných materiálů. Třetí možností je volit v zastoupení. Volič si zvolí jinou osobu, která ho bude ve volbách zastupovat. Zastoupení musí být písemné a úředně ověřené. Volba v zastoupení je vhodná pro ty, kteří nemohou volit osobně ani poštou. Bez ohledu na zvolený způsob hlasování je důležité si ověřit všechny potřebné informace na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo na příslušném zastupitelském úřadě. Uplatnění volebního práva je důležitým občanským právem a povinností, proto by ho žádný občan České republiky žijící v zahraničí neměl podceňovat.

Hlasování na zastupitelském úřadě

Občané České republiky, kteří se nacházejí v době voleb v zahraničí, mají možnost volit na zastupitelském úřadě. Hlasování probíhá ve dnech určených pro volby v České republice, a to vždy v pátek a sobotu. V pátek je volební místnost otevřena obvykle od 14:00 do 22:00 hodin, v sobotu pak od 8:00 do 14:00 hodin. Pro ověření přesných volebních hodin je vhodné kontaktovat příslušný zastupitelský úřad. Volič se ve volební místnosti prokáže platným cestovním pasem ČR nebo občanským průkazem ČR. Pro volbu do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je nutné, aby byl volič v den voleb zapsán ve zvláštním seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem. Žádost o zápis do tohoto seznamu je možné podat elektronicky, poštou nebo osobně na zastupitelském úřadě, a to nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb.

Hlasování poštou: Krok za krokem

Pro české občany žijící v zahraničí, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je tu možnost hlasování poštou. Tato možnost je dostupná pro všechny Čechy s trvalým pobytem mimo Českou republiku, kteří jsou zapsáni v seznamu voličů. Prvním krokem je ověření zápisu v seznamu voličů. To lze provést online na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Pokud v seznamu nejste, je nutné se do něj zaregistrovat. Registrace probíhá online nebo na zastupitelském úřadě. Po ověření zápisu je nutné si vyžádat voličský průkaz. Žádost se podává elektronicky nebo písemně na zastupitelský úřad. Voličský průkaz vám bude doručen na vaši zahraniční adresu. Po obdržení voličského průkazu a volebních materiálů můžete přistoupit k samotnému hlasování. Vyplněnou hlasovací lístek poté zašlete v dostatečném časovém předstihu na adresu uvedenou na obálce, aby byl doručen nejpozději v den voleb.

Potřebné dokumenty k volbám

Pro účast ve volbách ze zahraničí potřebují čeští občané žijící v cizině specifické dokumenty. Základním dokumentem je platný cestovní pas České republiky nebo občanský průkaz. Tyto doklady prokazují vaši totožnost a české občanství. Dále je nezbytné doložit voličský průkaz. Ten získáte na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat osobně nebo elektronicky. K žádosti je potřeba doložit doklad totožnosti a vyplnit formulář. Voličský průkaz vám bude vydán na počkání, případně vám bude zaslán poštou. S voličským průkazem se pak dostavíte v den voleb do volební místnosti zřízené na zastupitelském úřadě.

Časté dotazy k volbám ze zahraničí

Pro účast ve volbách ze zahraničí je potřeba se nejdříve zaregistrovat u zastupitelského úřadu. Registraci je možné provést kdykoliv, ale pro konkrétní volby je nutné ji stihnout do předem stanoveného data. Pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se registrace provádí nejpozději 40 dnů před jejich konáním. K registraci je potřeba vyplnit online formulář a doložit české občanství. Voliči, kteří jsou zapsáni do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem, pak mohou volit na zastupitelském úřadě v den voleb, případně vhodit svůj hlasovací lístek do volební schránky. Další možností je volba korespondenční, která je ale možná pouze u některých typů voleb. Konkrétní informace k volbám ze zahraničí, včetně důležitých termínů a způsobu hlasování, jsou vždy zveřejněny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Doporučujeme proto sledovat aktuální informace na těchto stránkách.

Užitečné kontakty a informace

Pro zajištění hladkého průběhu voleb a zodpovězení vašich dotazů ohledně voleb ze zahraničí, voleb pro české občany žijící v zahraničí a s tím spojené problematiky (např. registrace, způsoby hlasování, volební místnosti, apod.) se neváhejte obrátit na níže uvedené instituce:

Ministerstvo vnitra České republiky – odbor voleb. Zde získáte obecné informace o volbách, volebním procesu a důležitých termínech.

Zastupitelský úřad České republiky v zemi vašeho pobytu. Poskytne vám informace specifické pro danou zemi a pomůže s případnými dotazy ohledně registrace a volebních místností.

Pro podrobnější informace o volbách, volebních okrscích a kandidátech navštivte internetové stránky Českého statistického úřadu.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: Politika