Hlasujte z pláže! Jak na volby ze zahraničí?
- Ověřte si své volební právo - Jste v seznamu voličů?
- Vyberte si způsob hlasování - Na ambasádě, poštou, nebo u zastupitelského úřadu?
- Zjistěte si termín voleb - Ať to neprošvihnete!
- Najděte si svou ambasádu - Nebo nejbližší zastupitelský úřad.
- Zkontrolujte si potřebné dokumenty - Občanka, pas, nebo voličský průkaz?
- Požádejte o voličský průkaz - Pokud volíte mimo ambasádu.
- Vyplňte volební lístek - Pečlivě a podle instrukcí.
- Vhoďte svůj hlas - Do volební urny nebo poštovní schránky.
- Sledujte výsledky voleb - A držte si palce!
Ověřte si své volební právo - Jste v seznamu voličů?
Před odjezdem do zahraničí si nezapomeňte ověřit, zda jste zapsáni v seznamu voličů. Zkontrolovat si to můžete jednoduše online na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Stačí zadat své rodné číslo a datum narození. Pokud v seznamu zapsáni nejste, ale splňujete všechny zákonné podmínky pro účast ve volbách, můžete požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Tuto žádost je nutné podat nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. Včasná registrace vám zaručí, že budete moci uplatnit své volební právo i ze zahraničí. Nepodceňujte proto důležitost ověření svého zápisu v seznamu voličů a včas si vyřiďte veškeré formality.
Vyberte si způsob hlasování - Na ambasádě, poštou, nebo u zastupitelského úřadu?
Pro občany České republiky žijící v zahraničí existují tři způsoby, jak uplatnit své volební právo. První možností je osobní hlasování v den voleb na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. Tato možnost je ideální pro ty, kteří bydlí v blízkosti zastupitelského úřadu a chtějí volit tradičním způsobem. Druhou možností je hlasování poštou. V tomto případě je nutné si nejprve vyřídit voličský průkaz a poté zažádat o zaslání volebních materiálů na vaši adresu v zahraničí. Třetí možností je hlasování na českém zastupitelském úřadě v zahraničí v tzv. volebních místnostech, které jsou zřizovány zpravidla několik dní před oficiálním termínem voleb. Tato možnost je vhodná pro ty, kteří bydlí dál od zastupitelského úřadu a nechtějí spoléhat na doručení poštou. Bez ohledu na to, jaký způsob hlasování si zvolíte, je důležité si ověřit všechny potřebné informace a termíny na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky nebo na zastupitelském úřadě.
Zjistěte si termín voleb - Ať to neprošvihnete!
Nezapomeňte, že volit ze zahraničí vyžaduje trochu více plánování než v Česku. Prvním a nejdůležitějším krokem je zjistit si termín voleb. Ten se liší podle typu voleb (prezidentské, parlamentní, evropské, senátní a krajské). Informace o nadcházejících volbách a jejich termínech najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR nebo zastupitelského úřadu ČR v zemi vašeho pobytu. Nenechávejte to na poslední chvíli, ať vám neuteče důležitý termín pro podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů. Ten je nutný pro to, abyste mohli volit ze zahraničí. Sledování termínů voleb je klíčové pro to, abyste mohli uplatnit své volební právo i ze zahraničí.
Nenechávejte svůj hlas doma, i když jste daleko. Zjistěte si postup pro volbu ze zahraničí a využijte svého práva ovlivnit budoucnost České republiky.
Zdeněk Klíma
Najděte si svou ambasádu - Nebo nejbližší zastupitelský úřad.
Pro účast v českých volbách ze zahraničí je nezbytné znát postup a místo, kde je možné hlas odevzdat. Prvním krokem je nalezení nejbližšího zastupitelského úřadu České republiky – vaší “volební ambasády”. Zastupitelské úřady, ať už se jedná o ambasády nebo konzuláty, slouží jako kontaktní body pro Čechy žijící v zahraničí a zajišťují hladký průběh voleb mimo území České republiky. Seznam všech zastupitelských úřadů s kontaktními údaji a otevírací dobou naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Nezapomeňte si ověřit otevírací dobu úřadu v den voleb, která se může lišit od běžné otevírací doby.
Zkontrolujte si potřebné dokumenty - Občanka, pas, nebo voličský průkaz?
Před cestou k volební urně si nezapomeňte zkontrolovat platné doklady. Pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR potřebujete jeden z následujících dokladů: občanský průkaz s vyznačenou trvalou adresou v ČR, platný cestovní pas ČR, nebo voličský průkaz. Pokud volíte na zastupitelském úřadě, stačí k prokázání totožnosti i občanský průkaz nebo cestovní pas vydaný jiným členským státem EU. Voličský průkaz je nutný pouze v případě, že volíte mimo svůj volební okrsek v ČR. Pokud jste občanem ČR s trvalým pobytem v zahraničí, volební průkaz vám bohužel vydán být nemůže.
Požádejte o voličský průkaz - Pokud volíte mimo ambasádu.
Pokud se v době voleb budete nacházet mimo území České republiky a nemáte trvalý pobyt v ČR, budete potřebovat k hlasování voličský průkaz. O ten můžete požádat na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. V případě druhého kola voleb pak 15 dnů před jeho konáním. Žádost můžete podat osobně nebo zaslat poštou. Ke své žádosti budete potřebovat platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Voličský průkaz vám bude vydán na počkání, případně vám bude zaslán poštou. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice nebo na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí.
Způsob hlasování | Možné pro volby | Termín | Nutná registrace? |
---|---|---|---|
Osobně na zastupitelském úřadě | Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Volby do Evropského parlamentu | Stanoveno zastupitelským úřadem, obvykle několik dní | Ano, do seznamu voličů ve zvláštní lhůtě |
Poštou | Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Volby do Evropského parlamentu | Hlasovací lístek musí být doručen nejpozději v den voleb | Ano, do seznamu voličů ve zvláštní lhůtě a žádost o zaslání volebních materiálů |
Vyplňte volební lístek - Pečlivě a podle instrukcí.
Hlasování ze zahraničí probíhá korespondenčně nebo osobně na zastupitelském úřadě. Pokud volíte korespondenčně, je nutné si nejprve vyžádat volební průkaz. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat online, poštou nebo osobně na zastupitelském úřadě. Volební lístek obdržíte poštou na adresu vašeho trvalého bydliště v zahraničí. Před vyplněním volebního lístku si pečlivě prostudujte informace o kandidujících stranách a kandidátech. Označte křížkem pouze jednoho kandidáta nebo stranu, kterou chcete volit. V případě, že uděláte chybu, je možné požádat o nový volební lístek. Vyplněný volební lístek vložte do přiložené úřední obálky a tu následně vhoďte do schránky na poště nebo odevzdejte na zastupitelském úřadě. Nezapomeňte, že volební lístek musí být doručen nejpozději do konce volebního dne.
Vhoďte svůj hlas - Do volební urny nebo poštovní schránky.
Pro Čechy žijící v zahraničí, kteří se chtějí zúčastnit voleb, existují dvě možnosti, jak odevzdat svůj hlas. První možností je osobní účast ve volební místnosti na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. V tomto případě je nutné se dostavit v den voleb s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Druhou možností je hlasování vhozením obálky s hlasovacím lístkem do schránky. Pro tento způsob hlasování je nutné si předem vyžádat voličský průkaz. Žádost o voličský průkaz lze podat elektronicky, poštou nebo osobně na zastupitelském úřadě. Důležité je, aby voličský průkaz byl doručen na adresu vašeho trvalého pobytu v České republice nejpozději 3 dny před prvním dnem voleb. Po obdržení voličského průkazu vložte hlasovací lístek do obálky, kterou následně zašlete na adresu vašeho okrskové volební komise. Obálka musí být doručena nejpozději do okamžiku skončení voleb v České republice. Využijte svého volebního práva a zapojte se do voleb i ze zahraničí.
Sledujte výsledky voleb - A držte si palce!
Pro Čechy žijící v zahraničí je účast v českých volbách skvělou příležitostí, jak ovlivnit směřování své rodné země. I když se nacházíte mimo Českou republiku, váš hlas má stejnou váhu jako hlas kohokoli jiného s českým občanstvím. Hlasování ze zahraničí je snadnější, než si myslíte. Stačí se řídit několika jednoduchými kroky. Nejdříve si ověřte, zda jste zaregistrováni v seznamu voličů pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v daném volebním obvodu. Tuto informaci naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Pokud zjistíte, že v seznamu voličů zapsáni nejste, nezoufejte. Stále se můžete zaregistrovat a to nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. Registraci provedete elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo osobně na zastupitelském úřadě. Po úspěšné registraci obdržíte voličský průkaz. S ním se pak můžete zúčastnit voleb na zastupitelském úřadě v místě vašeho bydliště. Nezapomeňte, že volit můžete i korespondenčně.
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: Politika