Mrznete, i když je teplo? Co se děje s vaším zdravím a pocit zimy.

Pocit Zimy

Pocit zimy: Kdy je to normální?

Pocit chladu je subjektivní a liší se u každého z nás. Zatímco někdo chodí v krátkém tričku i v zimě, jiný se klepe už při prvním podzimním větru. Obecně platí, že pokud vám není zima v místnosti s teplotou kolem 20 stupňů Celsia a nemáte další doprovodné příznaky, jako je třesavka, bledost nebo únava, není třeba se znepokojovat. Někdy může být pocit chladu způsoben stresem, únavou nebo nedostatkem pohybu. Pokud vás ale pocit zimy trápí dlouhodobě nebo se objevuje náhle a bez zjevné příčiny, je vhodné navštívit lékaře. Může se jednat o příznak některých onemocnění, jako je například hypotyreóza nebo anémie.

Příčiny chladu: Od běžných k vážným

Pocit chladu může mít mnoho příčin, od běžných a neškodných až po vážnější zdravotní stavy. Mezi nejčastější příčiny patří nízká okolní teplota, nedostatek pohybu, mokré oblečení nebo prostě jen individuální vnímání teploty. Někdy však může být pocit chladu příznakem anémie, hypotyreózy, špatného prokrvení končetin nebo podvýživy. Pokud vás trápí neustálý pocit chladu, i když jste v teplém prostředí, je vhodné navštívit lékaře, aby vyloučil případné zdravotní problémy.

Hypotermie: Nebezpečí pro zdraví

Hypotermie, neboli podchlazení, je stav, kdy tělesná teplota klesne pod 35 °C. Ztratíme-li více tepla, než kolik ho naše tělo dokáže vyprodukovat, dostáváme se do potíží. Lehká hypotermie se projevuje třesavkou, ztrátou koordinace a zmateností. S klesající teplotou se příznaky zhoršují. Objevuje se namodralé zbarvení kůže, zpomaluje se dech a puls. Vážná hypotermie může vést k bezvědomí a ohrožení života. Rizikovými faktory jsou pobyt v chladném prostředí, nedostatečné oblečení, mokré oblečení, vyčerpání, hlad, alkohol a některá onemocnění.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud máte podezření na angínu, je důležité navštívit lékaře kvůli přesné diagnóze a léčbě. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytne horečka, bolest v krku, potíže s polykáním, zvětšené krční uzliny, bolesti hlavy, únava nebo vyrážka. Pokud se vaše příznaky nezlepší do 3 dnů od zahájení domácí léčby, vyhledejte lékaře. Včasná lékařská péče může pomoci předejít komplikacím, jako je revmatická horečka nebo peritonzilární absces.

Tipy pro zahřátí: Rychlá pomoc

Pro rychlé zahřátí zkuste následující: Vypijte teplý nápoj, ideálně bez kofeinu a alkoholu. Tyto látky sice navozují pocit tepla, ale ve skutečnosti tělo ochlazují. Dejte si teplou sprchu nebo koupel. Začněte s vlažnou vodou a postupně teplotu zvyšujte. Oblékněte si suché a teplé oblečení, ideálně ve vrstvách. Vlna a fleece jsou skvělými izolanty. Zahřejte si ruce v podpaží nebo třením o sebe. Prokrvení končetin podpoříte i krátkou procházkou. Pokud se nacházíte venku, najděte si úkryt před větrem a chladem.

Publikováno: 31. 05. 2024 / Aktualizováno: 01. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: HavelBenda

Tagy: pocit zimy | fyzický pocit