Volby do obecního zastupitelstva: Kdo bude spravovat vaši obec?

Volby Do Obecního Zastupitelstva

Co je obecní zastupitelstvo

Obecní zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce a tvoří ho zastupitelé obce volení v přímých volbách. Počet zastupitelů se liší podle počtu obyvatel obce. Volby do obecního zastupitelstva jsou součástí voleb do místní samosprávy, které se konají každé čtyři roky. V těchto volbách si občané vybírají své zástupce, kteří budou v obci rozhodovat o důležitých otázkách. Obecní zastupitelstvo schvaluje obecní vyhlášky, rozpočet obce, kontroluje hospodaření obce a projednává a schvaluje důležité dokumenty týkající se života v obci. Členové zastupitelstva se scházejí na zasedáních, která jsou veřejná, takže se jich může zúčastnit každý občan. Občané se tak mohou aktivně zapojit do dění v obci a ovlivňovat důležitá rozhodnutí. Volby do obecního zastupitelstva jsou proto důležitým nástrojem přímé demokracie a umožňují občanům podílet se na správě věcí veřejných.

Kdo může volit a být volen

Volební právo, tedy možnost ovlivnit dění ve svém okolí, má v demokratické společnosti každý občan. Aby mohl člověk volit v komunálních volbách, tedy volbách do obecního zastupitelstva a volbách do orgánů městských částí nebo městských obvodů, musí splnit několik podmínek. Především musí dosáhnout věku 18 let nejpozději v den voleb. Dále musí mít občanství České republiky a být v den voleb přihlášen k trvalému pobytu v dané obci. To znamená, že volit můžete pouze tam, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu. Občané Evropské unie, kteří nemají trvalý pobyt na území České republiky, se voleb účastnit nemohou. Kromě věku a trvalého pobytu je důležité zmínit, že volební právo nemají osoby zbavené způsobilosti k právním úkonům. To se týká například osob s vážným duševním onemocněním, u kterých soud rozhodl, že nejsou schopny samostatně rozhodovat o svých záležitostech. Všichni ostatní, kteří splňují výše uvedené podmínky, mají právo volit a ovlivnit tak chod svého města či obce.

Funkční období zastupitelů

Funkční období zastupitelů obcí v České republice je čtyři roky. To znamená, že po uplynutí této doby se konají nové volby do obecních zastupitelstev, ve kterých si občané volí své zástupce pro další čtyřleté období. Stejné funkční období platí i pro zastupitele měst, městských obvodů a hlavního města Prahy.

Během svého funkčního období zastupitelé na zasedáních zastupitelstva rozhodují o důležitých otázkách týkajících se života v obci, jako jsou například rozpočet obce, investice, opravy, školství, kultura nebo sociální oblast. Zastupitelé také volí z řad svých členů starostu, místostarostu a radu obce, kteří řídí obec v období mezi zasedáními zastupitelstva.

volby do obecního zastupitelstva

Funkční období zastupitelů je důležitým prvkem demokratického uspořádání obcí v České republice. Díky pravidelným volbám mají občané možnost ovlivňovat dění ve svém okolí a vybírat si své zástupce, kteří budou hájit jejich zájmy.

Pravomoci zastupitelstva

Zastupitelstvo obce je hlavním orgánem obce a jeho členové jsou voleni v přímých volbách. Mandát zastupitele je volný, ale zastupitelé jsou povinni vykonávat svou funkci svědomitě a v zájmu obce. Zastupitelstvo obce rozhoduje o všech důležitých otázkách života v obci. Mezi jeho nejdůležitější pravomoci patří schvalování rozpočtu obce a jeho změn, schvalování obecně závazných vyhlášek obce, zřizování a rušení výborů a komisí rady obce, volba a odvolávání starosty, místostarosty a dalších členů rady obce, stanovení výšky platu starosty a místostarosty, rozhodování o majetku obce, schvalování úvěrů a dotací, schvalování strategických dokumentů obce, zřizování a rušení příspěvkových organizací a společností s ručením omezeným, jejichž je obec jediným zakladatelem, a schvalování jejich stanov, rozhodování o místních poplatcích, rozhodování o názvech ulic a náměstí, rozhodování o zřízení a zrušení obecní policie. Zastupitelstvo se schází na zasedáních, která jsou veřejná. Občané obce mají právo účastnit se zasedání zastupitelstva a vyjadřovat se k projednávaným otázkám. Zastupitelstvo je povinno na svých zasedáních projednat všechny návrhy, které mu předloží občané obce, pokud se týkají věcí patřících do jeho působnosti.

Volební systém v obcích

V České republice se volby do obecních zastupitelstev a do orgánů městských částí nebo městských obvodů konají každé čtyři roky. Volební systém je založen na poměrném zastoupení. To znamená, že počet mandátů, které strana získá v zastupitelstvu, je úměrný počtu hlasů, které strana ve volbách obdržela. Hlasování probíhá tajně. Voliči volí strany a hnutí, které kandidují v dané obci. Na kandidátních listinách si pak mohou zvolit konkrétní kandidáty, kterým chtějí dát přednost. Počet zastupitelů se liší podle počtu obyvatel obce. V menších obcích se volí menší počet zastupitelů, ve větších obcích je jich více. V čele obce pak stojí starosta, kterého volí zvolení zastupitelé na svém prvním zasedání. Starosta je statutárním orgánem obce a zastupuje ji navenek. Obecní zastupitelstvo je pak nejvyšším orgánem obce a rozhoduje o všech důležitých věcech, které se obce týkají.

volby do obecního zastupitelstva

Kandidátní listiny a koalice

Kandidátní listiny pro volby do obecního zastupitelstva a volby do orgánů městských částí nebo primátorovi hlavního města Prahy musí být podány na předepsaném tiskopise. Tyto tiskopisy jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Důležité je si ohlídat termín pro podání kandidátní listiny. Ten je stanoven zákonem a je obvykle 60 dní před volbami. Kandidátní listina musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození a adresu trvalého pobytu kandidáta. Dále je nutné uvést název politické strany, politického hnutí nebo koalice, která kandidáta navrhuje. Pokud kandiduje nestraník, uvede se to na kandidátní listině. V případě voleb do zastupitelstev obcí s počtem obyvatel nad 5 000 musí kandidátní listina obsahovat i podpisy voličů. Počet podpisů se liší v závislosti na počtu obyvatel obce. Kandidátní listiny a koalice hrají v obecních volbách klíčovou roli. Právě z nich si voliči vybírají své zástupce, kteří budou v následujících čtyřech letech rozhodovat o důležitých otázkách a směřování obce.

Volební kampaň v obcích

Volební kampaň v obcích je specifická svým zaměřením na lokální témata a blízkostí kandidátů k voličům. Na rozdíl od celostátních voleb, kde hrají prim strany a jejich lídři, v obcích často rozhodují osobnosti kandidátů, jejich znalost místních problémů a důvěryhodnost v očích sousedů. Kampaně probíhají v menším měřítku, s omezenými finančními prostředky a s důrazem na osobní kontakt s voliči. Kandidáti se prezentují na setkáních s občany, v místních médiích a letácích, kde představují své programy a vize pro rozvoj obce.

Srovnání volební účasti v obecních volbách
Rok Volební účast (%)
2014 47,34
2018 49,84

Důležitou roli hrají i nezávislí kandidáti a místní sdružení, která často oslovují voliče nespokojené s politikou zavedených stran. Volební účast v komunálních volbách bývá tradičně nižší než v parlamentních volbách. Je proto důležité, aby kandidáti dokázali voliče zaujmout a přesvědčit je o důležitosti jejich hlasu. Transparentnost, otevřená komunikace a ochota naslouchat občanům jsou klíčové pro získání důvěry a podpory voličů.

Průběh volebního dne

Volební místnosti se otevírají v pátek v 14:00 a zavírají se ve 22:00. V sobotu se pak voliči můžou dostavit mezi 8:00 a 14:00. Po uzavření volebních místností začíná sčítání hlasů. Členové okrskových volebních komisí nejprve ověřují počet odevzdaných obálek a porovnávají ho s počtem vydaných hlasovacích lístků. Následně otevírají obálky a třídí hlasy pro jednotlivé kandidáty a kandidátní listiny.

volby do obecního zastupitelstva

Do zastupitelstev obcí se volí podle principu poměrného zastoupení. Voliči vybírají stranu, hnutí nebo koalici a můžou zároveň udělit preferenční hlasy konkrétním kandidátům. Počet mandátů pro každou stranu se určuje na základě přepočtu hlasů podle volebního systému. V obcích do 500 obyvatel se používá většinový systém, kdy vítězí kandidát s nejvyšším počtem hlasů.

Výsledky voleb z jednotlivých okrsků se postupně odesílají do centrální volební komise, která je zveřejňuje online a zároveň dohlíží na regulérnost voleb. Konečné výsledky voleb do zastupitelstev obcí a senátních voleb se oficiálně vyhlašují do několika dnů od voleb. V případě těsného výsledku nebo stížností na průběh voleb může dojít k prodloužení volebního procesu.

Sčítání hlasů a výsledky voleb

Sčítání hlasů v obecních a krajských volbách začíná ihned po uzavření volebních místností, tedy obvykle ve 14:00. Hlasovací lístky jsou za přísných podmínek a za přítomnosti členů okrskových volebních komisí sčítány ručně. Nejdříve se zjišťuje celkový počet odevzdaných obálek a jejich shoda s počtem vydaných hlasovacích lístků. Následně se obálky otevírají a sčítají se hlasy pro jednotlivé kandidátní listiny a kandidáty.

Výsledky sčítání z jednotlivých okrsků se postupně odesílají do centrální volební komise, která je zodpovědná za celkové zpracování a zveřejňování výsledků voleb. V dnešní době se k předávání dat využívají moderní technologie, které umožňují rychlé a efektivní zpracování. Průběžné výsledky voleb jsou tak k dispozici online již krátce po uzavření volebních místností.

Konečné výsledky voleb do obecních zastupitelstev a orgánů samosprávných krajů vyhlašuje Český statistický úřad. Na základě těchto výsledků se následně rozdělují mandáty v zastupitelstvech a volí se starostové, primátoři a hejtmani.

Volby do obecního zastupitelstva nejsou jen o velkých vizích, ale především o každodenní péči o naši obec, o řešení problémů, které trápí nás všechny. Jde o to, abychom se tu cítili dobře a aby naše obec prosperovala.

Zdeněk Kovář

Ustavující zasedání zastupitelstva

Ustavující zasedání zastupitelstva obce je prvním krokem k fungující samosprávě po volbách do obecního zastupitelstva. Toto zasedání má hned několik důležitých bodů. Svolává ho starosta, který zastával funkci v předchozím volebním období, a to do 30 dnů od voleb. Na ustavujícím zasedání skládají nově zvolení zastupitelé slib, kterým stvrzují svůj závazek vůči obci a jejím obyvatelům. Složení slibu upravuje zákon o obcích, přičemž zastupitel, který nesloží slib nebo ho složí s výhradou, se vzdává mandátu.

volby do obecního zastupitelstva

Důležitým momentem ustavujícího zasedání je také volba starosty, místostarostů a dalších členů rady obce, pokud se obec rozhodla pro tento model. Zastupitelé volí starostu, místostarosty a radní tajným hlasováním. Nově zvolení představitelé obce pak přebírají své funkce a začínají pracovat na plnění svého programu, se kterým vstupovali do voleb. Ustavující zasedání zastupitelstva je zkrátka slavnostním aktem, který symbolizuje začátek nového volebního období a dává obci novou samosprávu.

Vliv voleb na chod obce

Volby do obecního zastupitelstva a volby do orgánů samosprávných celků jsou pro chod obce klíčové. Obyvatelé obce v nich rozhodují o složení zastupitelstva, které pak na svém prvním zasedání volí starostu a místostarostu. Zastupitelstvo obce, složené ze zvolených zastupitelů, má na starosti schvalování důležitých dokumentů jako je rozpočet obce, rozhoduje o investicích a řeší záležitosti týkající se správy obecního majetku. Výsledky voleb tak mají přímý dopad na fungování obce, ať už se jedná o opravy chodníků, budování dětských hřišť nebo podporu místních spolků. Proto je důležité, aby se obyvatelé voleb aktivně účastnili a svým hlasem ovlivnili směřování a rozvoj své obce.

Účast voličů v obecních volbách

Účast voličů v obecních volbách je důležitým ukazatelem angažovanosti občanů v lokální politice a zájmu o dění ve svém okolí. Obecně platí, že čím vyšší je volební účast, tím reprezentativnější je složení zastupitelstva a tím silnější je mandát zvolených zástupců. Naopak nízká volební účast může vést k oslabení legitimity samosprávy a k pocitu, že hlas občanů není dostatečně slyšet.

V České republice se volby do obecních zastupitelstev a do orgánů městských částí konají každé čtyři roky. Účast v těchto volbách se v posledních letech pohybuje v rozmezí 40–50 %, což je v porovnání s parlamentními volbami (kolem 60–70 %) poměrně nízká hodnota. Existuje celá řada faktorů, které mohou ovlivňovat volební účast, jako je například vnímání důležitosti voleb, spokojenost s prací stávajícího zastupitelstva, atraktivita kandidátů nebo obecná důvěra v politický systém.

volby do obecního zastupitelstva

Pro zvýšení volební účasti v obecních volbách je důležité posilovat povědomí o důležitosti místní samosprávy a o tom, jaký dopad mají rozhodnutí zastupitelů na každodenní život občanů. Důležitá je také transparentnost a otevřenost radnic vůči veřejnosti, stejně jako snaha o co nejširší zapojení občanů do rozhodovacích procesů.

Důležitost místní samosprávy

Místní samospráva je základním kamenem demokratického zřízení. Volby do obecního zastupitelstva a volby do místních samosprávných orgánů představují pro občany jedinečnou příležitost, jak se aktivně zapojit do dění ve svém okolí a ovlivnit směřování své obce či města. Prostřednictvím voleb dávají občané mandát zvoleným zástupcům, aby prosazovali jejich zájmy v oblastech, jako jsou školství, kultura, doprava, životní prostředí či sociální služby.

Účast ve volbách je projevem zodpovědnosti a zájmu o místo, kde žijeme. Čím vyšší je volební účast, tím silnější je mandát zvolených zástupců a tím lépe mohou reprezentovat potřeby a přání občanů. Ignorace voleb naopak vede k oslabení demokracie a otevírá prostor pro prosazování partikulárních zájmů na úkor zájmů celku.

Nepodceňujme proto význam voleb do obecního zastupitelstva a voleb do místních samosprávných orgánů. Jde o naši budoucnost, budoucnost našich dětí a o podobu místa, kde společně žijeme.

Možnosti zapojení občanů

Občané mají v České republice několik možností, jak se aktivně zapojit do voleb do obecního zastupitelstva a voleb do orgánů samosprávných krajů. Nejjednodušší a nejběžnější je účast ve volbách. Každý občan ČR starší 18 let s trvalým pobytem v dané obci má právo volit. Volit může pouze strany a kandidáty, kteří se ve volbách v dané obci či kraji skutečně uchází o hlasy voličů. Aktivnější formou je kandidatura v obecních volbách. Kandidát musí být starší 18 let, mít trvalý pobyt v obci a získat potřebný počet podpisů od občanů. Občané se mohou angažovat i mimo volební období. Mohou se účastnit veřejných zasedání zastupitelstva, vznášet své dotazy a připomínky. Mohou se stát členy komisí rady obce a podílet se na rozhodování v konkrétních oblastech. Důležitá je i komunikace s zastupiteli. Občané jim mohou sdělovat své názory, podněty a připomínky. Aktivní účast občanů je pro fungování samosprávy klíčová.

Publikováno: 08. 11. 2024

Kategorie: Politika