Volby se blíží? Žádost o voličský průkaz vyřídíte snadno online i osobně
- Volební právo v ČR
- Voličský průkaz: Co to je?
- Kdy žádat o voličský průkaz?
- Kam se obrátit se žádostí?
- Formulář žádosti o voličský průkaz
- Lhůty pro podání žádosti
- Vydání voličského průkazu
- Hlasování s voličským průkazem
- Platnost voličského průkazu
- Ztráta nebo odcizení průkazu
- Volební účast a důležitost hlasování
Volební právo v ČR
V České republice má právo volit každý občan, který dosáhl věku 18 let a není omezen ve svéprávnosti. Pokud se v den voleb nemůžete dostavit do své volební místnosti, máte možnost požádat o voličský průkaz. Voličský průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nebo do Evropského parlamentu. V případě voleb do Senátu Parlamentu České republiky je pak možné hlasovat v jakémkoli volebním okrsku daného kraje. O voličský průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě dle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku předcházejícího dni voleb. Žádost je možné podat i písemně nebo elektronicky, v takovém případě je ale nutné ji do vlastních rukou úřadu doručit nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Pokud se nacházíte v zahraničí, obraťte se na zastupitelský úřad České republiky a požádejte o vydání dokladu opravňujícího k hlasování. Ten vám bude vydán na základě písemné žádosti s ověřeným podpisem. S voličským průkazem, případně s dokladem opravňujícím k hlasování, pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to v závislosti na typu voleb.
Voličský průkaz: Co to je?
Voličský průkaz je speciální dokument, který vám umožňuje volit mimo vaši voličskou obec v České republice. Pokud se v den voleb nacházíte mimo trvalé bydliště, ať už z důvodu dovolené, práce nebo studií, voličský průkaz vám zaručí, že o svůj hlas nepřijdete. Žádost o voličský průkaz, oficiálně nazývaná „Žádost o vydání voličského průkazu“, je nutné podat na vašem obecním úřadě. Žádost můžete podat osobně, a to nejpozději do posledního pracovního dne před volbami. Pokud nestíháte osobní návštěvu, existuje i možnost zaslání žádosti poštou. V takovém případě je nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. Voličský průkaz si pak můžete vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu, kterou uvedete v žádosti. Pamatujte, že voličský průkaz je platný pouze pro dané volby a nelze ho použít pro jiné volby.
Zadost o voličský průkaz: malý krok pro člověka, ale velký skok pro demokracii.
Radomír Dvořák
Kdy žádat o voličský průkaz?
Voličský průkaz, dříve známý jako žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, ti umožňuje volit mimo tvou obvyklou volební místnost. Hodí se to, pokud budeš v den voleb mimo domov, ať už kvůli práci, studiu, dovolené nebo třeba hospitalizaci. O voličský průkaz můžeš požádat ve dvou termínech. První termín začíná vyhlášením voleb a končí 40 dnů před prvním dnem voleb. Druhý termín je kratší a trvá jen 15 dnů před prvním dnem voleb, končí však už 3 pracovní dny před prvním dnem voleb. V tomto termínu je možné o voličský průkaz žádat pouze osobně na úřadě a pouze z důvodu pobytu mimo trvalé bydliště v posledních 21 dnech před volbami. Žádost o voličský průkaz můžeš podat buď osobně na obecním úřadě podle místa tvého trvalého bydliště, nebo písemně. Písemná žádost musí být úředně ověřena tvůj podpis a musí obsahovat všechny potřebné údaje, jako je jméno, adresa trvalého bydliště a číslo tvého občanského průkazu.
Kam se obrátit se žádostí?
Žádost o voličský průkaz, dříve známou jako žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, můžete podat na svém úřadě obce s rozšířenou působností. Nezapomeňte, že nestačí jen tak přijít, je potřeba mít s sebou platný doklad totožnosti. Pokud žádáte o voličský průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, můžete se obrátit na zastupitelský úřad České republiky v dané zemi. Žádost je možné podat osobně, poštou nebo datovou schránkou. V případě zasílání žádosti poštou nezapomeňte na úředně ověřený podpis. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, je důležité podat žádost včas, nejpozději 7 dní před volbami.
Formulář žádosti o voličský průkaz
Voličský průkaz je dokument, který vás opravňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je potřeba si o něj včas zažádat. Žádost o voličský průkaz můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. dne před volbami. Pokud žádáte o voličský průkaz v posledních třech dnech před volbami, musíte tak učinit osobně v místě vašeho trvalého bydliště. Žádost o voličský průkaz je možné podat i písemně, a to nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je nutné žádost zaslat doporučeně a váš podpis na ní musí být úředně ověřen. Formulář žádosti o voličský průkaz je k dispozici na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je třeba podat včas. Osobně je možné žádost podat nejpozději do 2. října 2023 do 16 hodin. Pokud nestíháte osobní návštěvu, nezoufejte. Žádost je možné podat i písemně. V takovém případě musí být doručena nejpozději 2. října 2023. Pozor, toto datum je pevně dané a nelze jej překročit. Později podané žádosti bohužel nemohou být akceptovány.
Vydání voličského průkazu
Vydání voličského průkazu je nezbytné pro ty, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku a přesto se chtějí zúčastnit voleb. Žádost o voličský průkaz, oficiálně nazývaná „Žádost o vydání voličského průkazu“, je nutné podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, datovou schránkou, poštou s ověřeným podpisem, nebo elektronicky s elektronickým podpisem. Žádost je možné podat nejpozději 7 dní před volbami, v případě doručení poštou pak 15 dní před volbami. Pokud se ale rozhodnete pro osobní vyzvednutí průkazu, máte čas až do konce úředních hodin v den předcházející volbám. Voličský průkaz vám pak umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí. Pamatujte, že voličský průkaz je dokument s omezenou platností, vztahující se pouze na konkrétní volby.
Hlasování s voličským průkazem
Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat v jakýchkoli volbách mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je to ideální řešení. Žádost o voličský průkaz, oficiálně nazývaná “Žádost o vydání voličského průkazu”, je jednoduchá a existují dva způsoby, jak ji podat. První možností je osobní návštěva vašeho obecního úřadu. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz. Druhou možností je podat žádost online prostřednictvím datové schránky. Bez ohledu na to, jakou možnost zvolíte, je důležité podat žádost včas. Nejzazší termín pro podání žádosti o voličský průkaz je od voleb odlišný. Pokud žádáte osobně, můžete tak učinit nejpozději do 14. dne před volbami, v případě žádosti datovou schránkou pak do 10. dne před volbami. Později podané žádosti bohužel nemohou být z časových důvodů vyřízeny.
Způsob podání | Možnost podání z ciziny | Poplatek | Doba vyřízení |
---|---|---|---|
Osobně na úřadě | Ne | Zdarma | Na počkání |
Datovou schránkou | Ano | Zdarma | Do 2 dnů |
Poštou | Ano | Zdarma | Do 5 dnů |
Platnost voličského průkazu
Voličský průkaz je dokument, který vás opravňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Jeho platnost je omezena na konkrétní volby, pro které byl vydán. Pokud se volby konají v jednom dni, je voličský průkaz platný pouze pro tento den. V případě voleb konajících se ve dvou dnech, například v pátek a sobotu, platí i pro oba tyto dny. Je důležité si uvědomit, že voličský průkaz není náhradou za občanský průkaz a neopravňuje vás k jiným úkonům než k hlasování. Žádost o voličský průkaz, respektive o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, musíte podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Lhůta pro podání žádosti je stanovena zákonem a liší se v závislosti na způsobu podání. Pokud se chystáte volit mimo místo vašeho trvalého bydliště, nezapomeňte si včas vyřídit voličský průkaz. Bez něj se voleb zúčastnit nemůžete.
Ztráta nebo odcizení průkazu
V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné co nejdříve kontaktovat obecní úřad vašeho trvalého bydliště a nahlásit tuto skutečnost. Po nahlášení ztráty nebo odcizení vám bude vydán nový voličský průkaz. Bez platného voličského průkazu se bohužel nemůžete zúčastnit voleb. Pokud se ocitnete v situaci, kdy potřebujete volit, ale nemáte platný voličský průkaz (například z důvodu jeho ztráty), nezoufejte. Stále máte možnost požádat o vydání náhradního dokladu, který vás opravňuje k hlasování. Tuto žádost je nutné podat u vašeho obecního úřadu v místě trvalého bydliště a to nejpozději do 3 dnů před volbami. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým občanským právem a zároveň povinností. Aktivním zapojením do volebního procesu ovlivňujete budoucnost naší země.
Volební účast a důležitost hlasování
Volební účast je jedním z klíčových ukazatelů zdraví demokracie. Čím více lidí se voleb účastní, tím lépe je odrážena vůle lidu. Nízká volební účast naopak nahrává manipulacím a dává větší moc menší skupině voličů. Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je projevem aktivního občanství a zodpovědnosti. Tyto dokumenty umožňují volit i v případě, že se v den voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště. Nezáleží na tom, zda se chystáte na dovolenou, studujete v jiném městě nebo jste na služební cestě – váš hlas má stejnou váhu a zaslouží si být slyšet. Využijte svého volebního práva a ovlivněte směřování naší země. Každý hlas se počítá!
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: Politika