Volební průkaz: Jak volit i mimo domov?
Kdo může volit v ČR?
V České republice platí všeobecné volební právo, což znamená, že volit může každý občan, který splňuje určité podmínky. Tou základní podmínkou je dosažení věku 18 let nejpozději v den voleb. Dále je nutné být občanem České republiky a mít trvalý pobyt na území ČR. Voličský průkaz pak opravňuje k volbám do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu České republiky. Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě dle místa trvalého bydliště. Žádost o vydání voličského průkazu je možné podat osobně nebo v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem. V případě volby prezidenta republiky je možné volit i na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Pro volby do Evropského parlamentu mohou volit i občané členských států Evropské unie s trvalým pobytem na území České republiky. Voličský průkaz je důležitým dokumentem, který umožňuje občanům podílet se na správě věcí veřejných.
Typy voleb a průkazů
V České republice existují tři základní typy voleb: volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, volby do Senátu Parlamentu České republiky a volby do Evropského parlamentu.
Všechny tyto volby se konají pravidelně a každý občan České republiky starší 18 let má právo volit. Pro účast ve volbách není nutné vlastnit voličský průkaz, stačí platný občanský průkaz. Voličský průkaz slouží pouze k tomu, abyste mohli volit v jiném volebním okrsku, než ve kterém máte trvalý pobyt. Pokud tedy víte, že v den voleb nebudete ve svém domově, ale například na dovolené, můžete požádat o vydání voličského průkazu.
Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého pobytu, a to nejpozději 7 dní před volbami. Žádost je možné podat i písemně nebo elektronicky, v takovém případě je ale nutné ji do 10 dnů před volbami potvrdit osobně s předložením občanského průkazu. Voličský průkaz vám bude vydán na počkání a bude obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození a fotografii.
Chtějí-li vaši blízcí volit, sdělte jim, že voličský průkaz není nic těžkého získat. Stačí jen zajít na úřad s občankou a vyplnit žádost.
Božena Černá
Žádost o voličský průkaz
Voličský průkaz vám umožňuje volit mimo vaši voličskou obec v České republice i v zahraničí. O jeho vydání můžete požádat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 5 dnů před volbami. S sebou si vezměte občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud žádáte o voličský průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, můžete o něj požádat i prostřednictvím zastupitelského úřadu České republiky. V tomto případě je potřeba žádost doložit kopií dokladu totožnosti a dokladem o pobytu v zahraničí. Žádost o voličský průkaz je možné podat i písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je nutné žádost zaslat na adresu vašeho obecního úřadu a podepsat ji uznávaným elektronickým podpisem. Pozor, voličský průkaz vám neumožňuje volit v komunálních volbách v jiném městě nebo obci.
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, prezidenta republiky a do Evropského parlamentu můžete podat v podstatě kdykoliv, s výjimkou volebního moratoria. To začíná vyhlášením voleb a končí dnem voleb. Během tohoto období nelze voličský průkaz vydat.
Pokud žádáte o voličský průkaz osobně v úředních hodinách na svém obecním úřadě, je lhůta pro podání žádosti do ukončení úředních hodin druhý den voleb. V případě zaslání žádosti poštou musí být doručena na příslušný obecní úřad nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Pro volby konané v zahraničí je lhůta pro podání žádosti o voličský průkaz na zastupitelském úřadě 15 dní před prvním dnem voleb.
Voličský průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před prvním dnem voleb. Dbejte na včasné podání žádosti, abyste mohli uplatnit své volební právo.
Osobní vyzvednutí průkazu
Voličský průkaz si můžete vyzvednout osobně na úřadě obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, abyste se mohli prokázat. Vyzvednout si ho můžete ihned po jeho vydání, a to nejpozději v den konání voleb. Pokud si nemůžete průkaz vyzvednout osobně, můžete pověřit jinou osobu, aby ho vyzvedla za vás. Tato osoba musí mít s sebou kromě svého průkazu totožnosti také plnou moc s vaším úředně ověřeným podpisem. Plná moc není potřeba, pokud se jedná o osobu blízkou, například manžela, manželku, druha, družku, příbuzného v řadě přímé nebo sourozence. Vyzvednutí voličského průkazu je důležitým krokem k tomu, abyste mohli uplatnit své volební právo. Nezapomeňte si ho tedy včas vyřídit a nenechávejte to na poslední chvíli.
Doručení průkazu poštou
V případě, že se nemůžete dostavit do volební místnosti osobně, máte možnost požádat o zaslání voličského průkazu poštou. Tuto žádost je nutné podat pístevně a doručit ji svému obecnímu úřadu nejpozději 7 dní před volbami. V žádosti uveďte své jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, kam má být voličský průkaz zaslán. Nezapomeňte žádost podepsat. Obecní úřad vám následně zašle voličský průkaz doporučeně na uvedenou adresu. Po obdržení voličského průkazu můžete volit korespondenčně. Obálku s hlasovacím lístkem a vyplněným voličským průkazem odešlete v dostatečném předstihu tak, aby byla doručena do volební schránky nejpozději v den voleb.
Volba s voličským průkazem
Voličský průkaz vám umožňuje volit mimo vaši volební adresu. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je to skvělá možnost, jak si zajistit, že váš hlas bude slyšet. Žádost o voličský průkaz je jednoduchá a můžete tak učinit buď osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Žádost musí obsahovat vaše osobní údaje, jako je jméno, adresa a datum narození, a také důvod žádosti o voličský průkaz. Osobně můžete o voličský průkaz žádat nejpozději do 2 dnů před volbami, v případě elektronické žádosti je lhůta prodloužena do 3 dnů před volbami. Vydání voličského průkazu je zdarma.
Způsob | Doba vyřízení | Možnost online |
---|---|---|
Osobně na úřadě | Ihned | Ne |
Datovou schránkou | Až 5 dní | Ano |
Voličský průkaz si můžete vyzvednout osobně nebo požádat o jeho zaslání poštou. Pokud si průkaz vyzvedáváte osobně, nezapomeňte si s sebou vzít průkaz totožnosti. V den voleb se s voličským průkazem dostavte do jakékoli volební místnosti v České republice a odevzdejte ho volební komisi. Ta vám vydá prázdnou úřední obálku a hlasovací lístky. Poté můžete vhodit svůj hlas do volební urny. Pamatujte, že voličský průkaz je platný pouze pro dané volby a nelze ho použít pro jiné volby.
Ztráta nebo odcizení průkazu
V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné co nejdříve kontaktovat obecní úřad vašeho trvalého bydliště a nahlásit tuto skutečnost. Po nahlášení vám bude vydán nový voličský průkaz. Je důležité si uvědomit, že původní průkaz se stává neplatným a nemůže být dále používán. Pro vydání nového průkazu budete potřebovat doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas) a budete muset vyplnit žádost o vydání nového voličského průkazu. Vydání nového průkazu je zpravidla zpoplatněno. Vlastnictví voličského průkazu není povinné, ale usnadňuje proces identifikace ve volební místnosti. Pokud voličský průkaz nemáte, budete se muset prokázat jiným oficiálním dokladem s fotografií.
Pokuty a sankce
Je důležité si uvědomit, že neúčast ve volbách po obdržení voličského průkazu není v České republice nijak sankcionována. To znamená, že pokud si voličský průkaz vyřídíte, ale k volbám se nedostavíte, nehrozí vám žádná pokuta ani jiný postih. Vaše účast ve volbách je dobrovolná a je pouze na vašem rozhodnutí, zda volebního práva využijete.
Nicméně je nezbytné zdůraznit, že volby jsou jedním ze základních pilířů demokratické společnosti a vaše účast je důležitá. Volby nám dávají možnost ovlivnit směřování naší země a vybrat si zástupce, kteří budou hájit naše zájmy. Využijte proto svého volebního práva a zapojte se do volebního procesu.
Užitečné kontakty a informace
Pro bližší informace o volbách a voličských průkazech se neváhejte obrátit na příslušný úřad. Kontaktovat můžete váš obecní úřad, úřad městské části nebo obecní úřad s rozšířenou působností. Pro získání informací o volbách a voličských průkazech se obraťte na odbor voleb a referenda.
Důležité informace a rady ohledně voleb a voličských průkazů naleznete také na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky. Na stránkách najdete informace o volbách, volebním právu, voličských průkazech a další užitečné informace.
Pro rychlé a snadné vyhledání informací o volbách a voličských průkazech můžete využít také telefonní linku informační linky Ministerstva vnitra České republiky. Operátoři vám rádi zodpoví vaše dotazy a poskytnou potřebné informace.
Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem a povinností každého občana. Informujte se včas o způsobu a místě voleb a zajistěte si včas voličský průkaz, pokud jej potřebujete.
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: Politika