Volební průkaz: Jak volit v eurovolbách odkudkoliv?

Volebni Prukaz Eurovolby

Co je volební průkaz?

Je to speciální doklad, který vám umožňuje hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu, i když se v době voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Volební průkaz pro eurovolby slouží jako náhrada klasického hlasování ve vašem volebním okrsku a opravňuje vás odevzdat svůj hlas v jakémkoli volebním místě v České republice, a dokonce i na zastupitelském úřadě v zahraničí. Žádost o jeho vydání musíte podat na svém obecním úřadě nejpozději 7 dní před volbami.

Kdo může požádat?

O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, tedy doklad umožňující hlasovat mimo své trvalé bydliště, může požádat každý občan České republiky, který má právo volit. To znamená, že žadatel musí být starší 18 let a nesmí mu být omezena svoboda volit. Důležité je, že o volební průkaz nemusí žádat pouze občané s trvalým pobytem v ČR, ale i občané s trvalým pobytem v jiné zemi EU, kteří si pro volby do Evropského parlamentu zvolili za místo voleb Českou republiku.

Jak a kde zažádat?

O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu můžete požádat buď osobně na úřadě obce s rozšířenou působností, nebo písemně. Žádost podanou osobně můžete podat nejpozději do pátku před volbami do 16 hodin. V případě písemné žádosti je termín stejný, tedy pátek před volbami, avšak žádost musí být na úřad doručena do 16 hodin. Písemná žádost navíc musí být úředně ověřena, jinak je neplatná. O volební průkaz je možné požádat i v průběhu voleb, a to pouze z důvodu nepřítomnosti ve svém volebním okrsku. V takovém případě je nutné se obrátit na obecní úřad v místě vašeho pobytu. Vydaný volební průkaz vás opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to pouze pro volby do Evropského parlamentu. K volbám se pak dostavíte s platným dokladem totožnosti.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu musí být podána nejpozději 7 dní před dnem voleb, tj. do pátku předcházejícího volebnímu víkendu. V případě, že volič žádá o vydání volebního průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti delší. Žádost musí být v tomto případě podána nejpozději 15 dní před dnem voleb. K žádosti o vydání volebního průkazu je nutné předložit platný doklad totožnosti, kterým je občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud volič žádá o vydání volebního průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, musí k žádosti kromě dokladu totožnosti předložit také doklad o oprávněnosti pobytu v zahraničí, například vízum nebo povolení k pobytu.

Možnosti doručení průkazu

Pokud jste si zažádali o volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu a nemůžete se dostavit osobně k volbám, máte několik možností, jak s ním naložit. Průkaz si můžete nechat zaslat na libovolnou adresu v České republice i v zahraničí. Důležité je podat žádost o zaslání včas, a to nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, tedy do pátku předcházejícímu víkendu voleb. Pokud nestihnete termín pro podání žádosti o zaslání poštou, nezoufejte. Volební průkaz si můžete vyzvednout osobně na úřadě, a to až do středy před prvním dnem voleb, do 16:00. Volební průkaz je důležitý doklad pro hlasování v eurovolbách, proto s ním nakládejte zodpovědně. Bez něj se voleb zúčastnit nemůžete.

Hlasování s průkazem v ČR

V České republice existuje možnost hlasovat v eurovolbách s voličským průkazem. Ten umožňuje volit mimo trvalé bydliště, a to jak v rámci České republiky, tak i v zahraničí. Voličský průkaz pro eurovolby si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Žádost je možné podat osobně nejpozději do 2. pracovního dne před volbami, v elektronické podobě s elektronickým podpisem pak nejpozději do 3. pracovního dne před volbami. Pro vyzvednutí voličského průkazu je nutné se dostavit osobně s platným dokladem totožnosti, případně může průkaz převzít osoba, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče. V den voleb se s voličským průkazem dostavíte do jakékoli volební místnosti v České republice a po předložení průkazu a dokladu totožnosti vám bude umožněno hlasovat. V případě hlasování v zahraničí je nutné si vybrat zastupitelský úřad České republiky, kde chcete volit, a informovat ho o svém úmyslu nejpozději 40 dní před volbami.

Hlasování s průkazem v zahraničí

Čeští občané pobývající v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, mohou k hlasování využít volební průkaz. Volební průkaz pro eurovolby opravňuje k volbě v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, ale i na zastupitelském úřadě. Žádost o jeho vydání musí být podána nejpozději 15 dnů před volbami, a to osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností, poštou nebo datovou schránkou. Pro hlasování na zastupitelském úřadě je potřeba se dostatečně informovat o otevírací době a případných specifických požadavcích daného úřadu. Doklad pro hlasování v eurovolbách, který nahrazuje klasický občanský průkaz, je nutné si vyžádat na ministerstvu vnitra a je určen pouze pro občany s trvalým pobytem v zahraničí.

Zastoupení a jeho omezení

Volič může požádat o vydání voličského průkazu, pokud se v době konání voleb do Evropského parlamentu nebude nacházet v místě svého trvalého bydliště a nebude mu tak umožněno hlasovat ve „svém“ volebním okrsku. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích v rámci České republiky. V případě voleb do Evropského parlamentu je možné s voličským průkazem hlasovat i v zahraničí, a to na zastupitelském úřadě České republiky. Voličský průkaz však neopravňuje k hlasování v jiných typech voleb, jako jsou například volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je nutné požádat o vydání tzv. „dokladu pro hlasování v jiném volebním okrsku“. Je důležité si uvědomit, že voličský průkaz ani doklad pro hlasování v jiném volebním okrsku neopravňují k hlasování korespondenčně. Korespondenční volba v České republice není prozatím zavedena.

Volební průkaz do eurovoleb je vaší vstupenkou k ovlivnění budoucnosti Evropy. Nezapomeňte ho využít!

Radomír Dvořák

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu nezoufejte, stále máte možnost se voleb zúčastnit. Nejdůležitější je neprodleně kontaktovat obecní úřad vašeho trvalého bydliště a nahlásit ztrátu nebo odcizení dokladu. Úředníci vám vystaví náhradní doklad pro hlasování v eurovolbách, se kterým se budete moci voleb zúčastnit. Pamatujte, že náhradní doklad pro hlasování nelze vydat v den voleb, proto neotálejte s nahlášením ztráty. V den voleb se dostavte do vaší volební místnosti s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem a náhradním dokladem pro hlasování. Po ověření totožnosti vám bude umožněno hlasovat.

Platnost volebního průkazu

Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu (eurovolby) opravňuje svého držitele k hlasování mimo své trvalé bydliště, a to na území celé České republiky. Platnost volebního průkazu je však omezena pouze na konkrétní volby, pro které byl vydán, v tomto případě na eurovolby. To znamená, že volební průkaz vydaný pro eurovolby nelze použít pro jiné volby, například do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, ani pro případné opakované volby do Evropského parlamentu. Po ukončení voleb volební průkaz pozbývá platnosti. Pokud se volič nemůže dostavit do volební místnosti z důvodu pobytu v zahraničí, může požádat o vydání tzv. dokladu pro hlasování v eurovolbách na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. Tento doklad pak slouží jako plnohodnotná náhrada volebního průkazu a umožňuje hlasovat ve volební místnosti zřízené na zastupitelském úřadě.

Vlastnost Volební průkaz (obecně) Volební průkaz (eurovolby)
Použití pro volby Různé typy voleb (dle vydání) Pouze volby do Evropského parlamentu
Doba platnosti Pouze pro daný den voleb Pouze pro daný den voleb

Eurovolby a jejich důležitost

K účasti v eurovolbách je nezbytné vlastnit volební průkaz. Volební průkaz pro eurovolby slouží jako doklad totožnosti a opravňuje k hlasování ve volbách do Evropského parlamentu. Pokud se v den voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště, je nutné si předem vyřídit volební průkaz. Žádost o jeho vydání je možné podat na příslušném obecním úřadě. S volebním průkazem se pak dostavíte do jakékoli volební místnosti v České republice a budete moci odevzdat svůj hlas. Hlasování v eurovolbách je důležitým nástrojem, jak ovlivnit směřování Evropské unie.

Užitečné kontakty a informace

Pro vyřízení volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu se obraťte na obecní úřad vašeho trvalého bydliště. Volební průkaz si můžete vyřídit osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné váš podpis úředně ověřit. Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu musí obecní úřad obdržet nejpozději 7 dní před volbami, tj. do 19. května (v případě doručení žádosti o volební průkaz prostřednictvím zastupitelského úřadu do 5. května). Voliči, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu budou zdržovat na území České republiky a nebudou mít možnost volit ve svém volebním okrsku, mohou požádat o vydání voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k volbě ve všech volebních okrscích v České republice. Kromě volebního průkazu nezapomeňte k volbám vzít s sebou také platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. V případě jakýchkoli nejasností se neváhejte obrátit na informační linku Ministerstva vnitra.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: Politika