Volební průkaz: Vše, co potřebujete vědět o hlasování v Evropských volbách

Volební Průkaz Evropské Volby

Co je volební průkaz?

Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, často nazývaný také průkaz pro hlasování v evropských volbách, je dokument, který umožňuje volit v jiném volebním okrsku, než je váš trvalý pobyt. To se hodí například, pokud jste v době voleb na dovolené, na služební cestě nebo studujete v jiném městě. Průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat osobně nejpozději do 2 dnů před volbami, tedy ve čtvrtek před datem voleb do 16:00. Pokud žádáte o volební průkaz písemně nebo elektronicky, musí být žádost doručena nejpozději 7 dní před volbami. Volební průkaz vám bude vydán ihned po podání žádosti. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice i v zahraničí.

Kdo může požádat o volební průkaz?

O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu může požádat každý občan České republiky, který má právo volit. To znamená, že žadatel musí být starší 18 let a nesmí mu být omezena svoboda z důvodu ochrany zdraví lidu nebo z důvodu výkonu trestu odnětí svobody. Důležité je, že volební průkaz může být vydán pouze pro jedny konkrétní volby. To znamená, že pokud budete chtít volit v dalších volbách, budete si muset o volební průkaz požádat znovu.

Volební průkaz je určen pro voliče, kteří se v den voleb nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště a nebudou si tak moci vybrat své zástupce do Evropského parlamentu ve svém volebním okrsku. Vydání volebního průkazu není vázáno na pobyt na území České republiky, a proto o něj mohou požádat i občané, kteří budou v den voleb pobývat v zahraničí.

Jak získat volební průkaz?

Chystáte se na dovolenou během evropských voleb a nechcete přijít o možnost ovlivnit dění v Evropském parlamentu? Nebo se prostě jen zdržujete mimo své trvalé bydliště? Řešením je volební průkaz, díky kterému můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Jak na to? Je to jednodušší, než si myslíte.

Stačí požádat o vydání volebního průkazu. To můžete udělat buď osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, nebo písemně. V takovém případě je potřeba žádost opatřit úředně ověřeným podpisem. Nezapomeňte, že žádost musí obecní úřad obdržet nejpozději 7 dní před volbami. Pokud se chystáte volit v zahraničí, máte čas až 3 dny před volbami, abyste o volební průkaz požádali na Ministerstvu vnitra ČR.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu (volební průkaz) musíte podat včas. Pokud žádáte o volební průkaz v místě trvalého bydliště, můžete tak učinit nejpozději do pátku před volbami do 16:00. V případě, že nestihnete lhůtu pro podání žádosti v místě trvalého bydliště, stále máte možnost požádat o vydání volebního průkazu ve zvláštní lhůtě, a to od středy před volbami do 16:00 do čtvrtka před volbami do 16:00. Tato žádost se podává úřadu, který byl určen pro příjem žádostí v daném kraji. Důležité je pamatovat na to, že ve zvláštní lhůtě nelze žádat o volební průkaz elektronicky, ale pouze osobně nebo prostřednictvím pověřené osoby. Volební průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě.

Volební průkaz do evropských voleb je vaší vstupenkou k ovlivnění budoucnosti Evropy. Nezapomeňte ho využít!

Zdeněk Dvořák

Hlasování s volebním průkazem v ČR

V České republice máte možnost volit ve volbách do Evropského parlamentu i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Stačí si zažádat o volební průkaz, dříve známý jako průkaz pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu. O tento doklad můžete požádat osobně na obecním úřadě dle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. června 2023. Pokud nestihnete osobní návštěvu, je možné o volební průkaz zažádat i písemně, a to nejpozději do 25. května 2023. V takovém případě je však nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to tak, že se dostavíte do volební místnosti s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volební průkaz je důležitým nástrojem pro ty, kteří se v době voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště, a umožňuje jim tak uplatnit své volební právo.

Hlasování v zahraničí s průkazem

Občané České republiky, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu nacházejí v zahraničí, mohou volit na základě voličského průkazu. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu, zkráceně průkaz pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu, si musí voliči vyřídit u svého obecního úřadu v České republice. Žádost o vydání voličského průkazu je možné podat osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem voliče. Voličský průkaz opravňuje k hlasování pouze ve volbách do Evropského parlamentu, pro které byl vydán, a to na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Seznam zastupitelských úřadů, kde je možné hlasovat, je zveřejněn na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Volič se ve volební místnosti prokáže platným voličským průkazem a občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Typ dokumentu Použití pro volby do Evropského parlamentu v ČR Použití pro volby do Poslanecké sněmovny ČR
Občanský průkaz ČR Ano Ano
Pas ČR Ano Ano
Volební průkaz (vydaný v ČR) Ano Ano
Občanský průkaz jiného členského státu EU Pouze pro občany EU s trvalým pobytem v ČR Ne

Adresa pro zaslání průkazu

Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu musí obsahovat kromě osobních údajů voliče také adresu, na kterou má být průkaz doručen. Tuto adresu si volič může zvolit libovolně, nemusí se tedy jednat o adresu trvalého bydliště. Může jít například o adresu dočasného bydliště, zaměstnání, nebo adresu osoby blízké, u které si volič průkaz vyzvedne. Je důležité, aby byla adresa uvedena přesně a úplně, včetně případného čísla bytu a PSČ, aby nedošlo k chybnému doručení. V případě, že si volič nepřevezme průkaz na uvedené adrese, bude mu uložen na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností, kde si ho může vyzvednout osobně.

Ztráta nebo odcizení průkazu

Ztráta nebo odcizení průkazu pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu je nepříjemnou situací, která vás ale nemusí připravit o možnost volit. V případě ztráty, odcizení, nebo poškození průkazu pro hlasování je nutné neprodleně kontaktovat obecní úřad, který vám průkaz vydal. Tam nahlásíte ztrátu nebo odcizení a požádáte o vydání nového průkazu. Úřad vám vystaví náhradní průkaz, se kterým budete moci volit ve stanoveném termínu a místě voleb. Pamatujte, že je důležité jednat co nejdříve, abyste měli dostatek času na vyřízení nového průkazu před volbami.

Důležité informace a kontakty

Voliči, kteří se z důvodu pobytu v zahraničí nebudou moci dostavit do své volební místnosti v den voleb do Evropského parlamentu, si mohou vyřídit volební průkaz. Tento doklad, oficiálně nazývaný "průkaz pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu", jim umožní odevzdat svůj hlas v jakékoli volební místnosti na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 10 dnů před dnem voleb. Voliči tak mohou učinit buď osobně na obecním úřadě dle místa trvalého bydliště, datovou schránkou, nebo poštou. V případě zasílání žádosti poštou je nutné, aby byl podpis voliče na žádosti úředně ověřen.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: Politika