Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu.
Co je volební průkaz
Volební průkaz je dokument, který umožňuje jeho držiteli hlasovat ve volbách mimo svůj trvalý pobyt. Pokud se v den voleb nacházíte mimo svůj trvalý pobyt, ať už z důvodu dovolené, pracovní cesty nebo studia, volební průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete. Žádost o jeho vydání podáváte na obecním úřadě dle vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, poštou, nebo elektronicky. Důležité je, abyste tak učinili nejpozději 7 dní před volbami v případě osobního podání, u poštovní zásilky je lhůta delší, konkrétně 14 dní před volbami. Vydání volebního průkazu je bez poplatku. Volební průkaz vás opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a pro volby do Evropského parlamentu. V případě voleb prezidenta republiky je možné volit v jakémkoli volebním okrsku v rámci daného kraje. Nezapomeňte, že k volbám se musíte dostavit s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Kdo ho může získat
Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště a získat ho může každý volič zapsaný v seznamu voličů. Není tedy určen pouze pro ty, kteří se v době voleb zdržují mimo své trvalé bydliště z důvodu dovolené, ale například i pro ty, kteří se stěhují, jsou v nemocnici nebo ve výkonu trestu. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to buď písemně s ověřeným podpisem voliče, osobně v úředních hodinách úřadu, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. V případě, že volič žádá o vydání volebního průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, musí tak učinit nejpozději 15 dnů před prvním dnem voleb. Volební průkaz je poté možné vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu v České republice. V den voleb se pak s ním stačí dostavit do jakékoliv volební místnosti v rámci daného volebního obvodu a po ověření totožnosti je možné volit.
Jak o něj zažádat
O voličský průkaz můžete požádat buď osobně na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději 6 dní před volbami, nebo písemně. V takovém případě musí být vaše žádost doručena nejpozději 7 dní před volbami a musí být úředně ověřena. Písemnou žádost můžete podat poštou nebo elektronicky s uznávaným elektronickým podpisem. V žádosti nezapomeňte uvést vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být voličský průkaz doručen. Pokud žádáte o voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu, uveďte také stát, jehož jste státním občanem. Voličský průkaz si pak můžete vyzvednout osobně nejpozději v den voleb do 14:00. Pokud jste požádali o zaslání voličského průkazu na adresu, bude vám doručen poštou. Nezapomeňte, že voličský průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán. Pokud se tedy zúčastníte prvního i druhého kola voleb, budete potřebovat dva voličské průkazy.
Platnost volebního průkazu
Volební průkaz je platný pouze pro volby a kolo voleb, pro které byl vydán. To znamená, že jej nelze použít pro jiné volby, a to ani v případě, že se konají ve stejném termínu. Pokud se například konají volby do Poslanecké sněmovny a zároveň volby do Senátu, bude pro každou z těchto voleb potřeba jiný volební průkaz. Stejně tak je potřeba nový volební průkaz pro každé kolo voleb, tedy například pro první i případné druhé kolo prezidentských voleb. Volič, který hlasuje na základě volebního průkazu, se prokazuje ve volební místnosti platným dokladem totožnosti. Bez platného dokladu totožnosti nemůže volič s volebním průkazem hlasovat, a to ani v případě, že je zapsán ve výpisu ze zvláštního seznamu voličů. Volební průkaz neopravňuje k hlasování mimo území České republiky. Pro hlasování v zahraničí je potřeba požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem.
Hlasování s průkazem v ČR
Volili byste rádi ve volbách, ale nebudete v den D ve svém volebním okrsku? Žádný problém, v České republice existuje takzvaný volební průkaz. Díky němu můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v rámci České republiky, a dokonce i v zahraničí na zastupitelském úřadě. Co k tomu potřebujete? Stačí si o volební průkaz požádat. Žádost můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, a to nejpozději 6 dnů před volbami. Pokud nestíháte osobní návštěvu, nezoufejte. Žádost lze podat i písemně, a to nejpozději 7 dnů před volbami, v takovém případě je ale nutné podpis na žádosti úředně ověřit. A co když jste zapomnětliví a vzpomněli jste si na poslední chvíli? I pro vás existuje řešení. V termínu 4 až 2 dny před volbami je možné o volební průkaz požádat osobně na obecním úřadě, ale pozor, tentokrát podle místa vašeho voličského seznamu. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti. Bez něj vám volební průkaz nevydá nikdo.
Vlastnost | Volební průkaz | Občanský průkaz |
---|---|---|
Typ dokladu | Speciální | Univerzální |
Použití pro volby | Ano | Ano |
Platnost pro hlasování | Pouze pro dané volby | Trvalá (pokud je doklad platný) |
Nutnost žádosti | Ano | Ne |
Hlasování v zahraničí
Občané České republiky, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech typech voleb, tedy ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v prezidentských volbách. Pro jeho získání je nutné podat žádost o jeho vydání, a to buď osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností v místě trvalého pobytu, nebo v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky. Žádost je nutné podat nejpozději 7 dní před dnem voleb v případě osobního podání, v případě elektronické žádosti pak nejpozději 15 dní před dnem voleb. S voličským průkazem je možné volit na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí nebo ve zvláštní volební místnosti zřízené v zahraničí. Prokazují se jím voliči, kteří se nemohou v den voleb zdržovat ve svém volebním okrsku. Kromě voličského průkazu je nutné se ve volební místnosti prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Ztráta volebního průkazu
V případě ztráty, odcizení nebo poškození vašeho volebního průkazu není třeba propadat panice, ale je potřeba jednat rychle a správně. Volební průkaz je dokument opravňující k hlasování ve volbách mimo vaše trvalé bydliště a jeho ztráta neznamená automaticky ztrátu možnosti volit.
Nejdříve kontaktujte obecní úřad, který vám průkaz vydal, a nahlaste ztrátu. Obecní úřad vám následně vydá nový volební průkaz. Pamatujte, že o nový průkaz je nutné požádat včas, nejpozději do pátku před konáním voleb do 16:00 hodin. Vydání nového průkazu je spojeno se správním poplatkem.
I v případě, že nestihnete vyřídit nový volební průkaz, stále máte možnost hlasovat ve volbách. Můžete tak učinit ve volebním okrsku dle vašeho trvalého bydliště, a to pouze na základě platného občanského průkazu nebo cestovního pasu.
Volební průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí ovlivnit budoucnost, moc, kterou bychom neměli brát na lehkou váhu.
Božena Svobodová
Zneužití volebního průkazu
Volební průkaz, dříve nazývaný voličský průkaz, je dokument opravňující k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Jeho zneužití je bohužel realitou a představuje vážný problém pro férový průběh voleb. Hlasování s cizím volebním průkazem je trestným činem. Pachatelé se vystavují riziku vysokých pokut a v krajních případech i odnětí svobody.
Mezi nejčastější formy zneužití patří například hlasování s průkazem zemřelého, ztraceného nebo ukradeného. Pachatelé se často zaměřují na seniory nebo osoby v sociální tísni, kterým za hlasování nabízejí finanční odměnu. Objevují se i případy organizovaného zneužívání volebních průkazů, kdy dochází k hromadnému vyzvedávání a následnému zneužití průkazů pro ovlivnění výsledků voleb.
V boji proti těmto nekalým praktikám je klíčová prevence. Důležité je chránit si své osobní doklady a nenechat se zlákat vidinou snadného zisku. Všímavost a obezřetnost jsou na místě i ze strany úřadů a volebních komisí.
Volební průkaz a korespondenční volba
Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování ve volbách mimo své trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je volební průkaz ideálním řešením. Žádost o jeho vydání můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, a to nejpozději do 7 dnů před volbami, nebo elektronicky do 15 dnů před volbami. Volební průkaz si můžete vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu v České republice.
Pro hlasování v zahraničí slouží doklad opravňující k hlasování ve volbách, který vydává zastupitelský úřad České republiky v zahraničí. O tento doklad je nutné požádat písemně nejpozději 40 dnů před volbami. Hlasování s volebním průkazem probíhá tak, že se v den voleb dostavíte do jakékoli volební místnosti v České republice a po předložení volebního průkazu a platného dokladu totožnosti vám bude umožněno hlasovat. Stejný postup platí i pro hlasování v zahraničí s dokladem opravňujícím k hlasování ve volbách.
Aktuální informace a novinky
Volební průkaz je důležitý dokument, který vám umožňuje hlasovat ve volbách i mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, nezapomeňte si o něj včas požádat. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Důležité je, abyste žádost podali včas. Lhůta pro podání žádosti o vydání volebního průkazu se liší v závislosti na způsobu podání. Pro osobní podání na úřadě je lhůta kratší, a to nejpozději do pátku předcházejícímu dni voleb. Písemnou žádost je nutné podat s dostatečným předstihem, nejpozději 7 dní před volbami. Volební průkaz vám bude vydán na počkání, případně si ho můžete nechat zaslat na adresu, kterou uvedete v žádosti. Nezapomeňte, že volební průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán. Kromě volebního průkazu budete k hlasování potřebovat také platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas.
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: Politika