Vše o volebním průkazu: Jak ho získat a volit kdekoliv!
Co je volební průkaz
Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud se v den voleb nebudete nacházet v místě trvalého bydliště, ale přesto se chcete zúčastnit voleb, je volební průkaz nezbytný. Žádost o jeho vydání můžete podat na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Lhůta pro podání žádosti se liší v závislosti na způsobu podání. Osobně je možné žádost podat nejpozději do 3 dnů před volbami, v elektronické podobě pak nejpozději 7 dnů před volbami. Volební průkaz vám bude vydán na počkání, případně si ho můžete nechat zaslat na adresu, kterou uvedete v žádosti. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Kdo může žádat
O volební průkaz může požádat každý volič zapsaný v seznamu voličů, a to v místě svého trvalého pobytu. Není tedy nutné, abyste v době voleb byli fyzicky přítomni ve svém volebním okrsku. Průkaz vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky a v případě voleb prezidenta republiky. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat v místě trvalého pobytu, a to buď osobně, datovou schránkou, poštou, anebo prostřednictvím zmocněné osoby. Osobní návštěva obecního úřadu není nutná v případě, že je žádost podána datovou schránkou nebo opatřena zaručeným elektronickým podpisem. Volební průkaz nelze využít pro volby do Evropského parlamentu. Pro tyto volby je nutné požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů.
Jak o průkaz zažádat
O volební průkaz můžete požádat buď osobně v úředních hodinách na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, nebo písemně. Pokud se rozhodnete pro osobní návštěvu, nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz. Žádost se podává na předepsaném formuláři, který je k dispozici na úřadě. V případě písemné žádosti je nutné, aby byla úředně ověřena vaše podpis. Žádost musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být volební průkaz doručen. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud žádáte v místě trvalého bydliště. V případě, že se v době voleb budete zdržovat mimo vaše trvalé bydliště, ale na území České republiky, můžete o volební průkaz požádat i u obecního úřadu v místě vašeho přechodného pobytu. V takovém případě je lhůta pro podání žádosti kratší, a to 3 dny před prvním dnem voleb. Volební průkaz vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Volební průkaz je vaším hlasem, i když jste zrovna na cestách. Je to možnost ovlivnit budoucnost, ať už jste kdekoli.
Radomír Dvořák
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, případně i pro volby do Senátu Parlamentu České republiky, musíte podat v zákonem stanovených lhůtách. Pokud volíte v místě trvalého bydliště, tedy v obci, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu, můžete o volební průkaz požádat nejpozději do 6 dnů před dnem voleb, a to ústně u příslušného obecního úřadu nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné, aby byla doručena nejpozději 6 dní před dnem voleb. Pokud se rozhodnete volit mimo místo trvalého bydliště, například v místě vašeho momentálního pobytu, je nutné o volební průkaz požádat nejpozději do 15 dnů před dnem voleb. Žádost v tomto případě musí být podána písemně a musí být doručena nejpozději 15 dní před dnem voleb. Pamatujte, že žádost o vydání volebního průkazu nelze podat elektronicky, faxem ani telefonicky.
Možnosti vyzvednutí
Voliči, kteří si vyřídili volební průkaz, mají několik možností, jak s ním naložit. Osobně si ho mohou vyzvednout na úřadě, kde o něj žádali, a to až do dne voleb. Důležité je nezapomenout si s sebou vzít průkaz totožnosti. Pokud volič nemůže průkaz vyzvednout osobně, může pověřit jinou osobu, aby tak učinila za něj. V tomto případě je potřeba sepsat plnou moc s úředně ověřeným podpisem voliče. Volební průkaz nelze zaslat poštou v rámci České republiky. Pro voliče v zahraničí platí jiná pravidla a volební průkaz jim může být doručen na jejich adresu v cizině.
Hlasování s průkazem v ČR
V České republice máte možnost volit i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Slouží k tomu takzvaný volební průkaz. Volební průkaz opravňuje občana České republiky volit mimo místo svého trvalého bydliště. Lze jej využít ve všech typech voleb a referend. Žádost o jeho vydání je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami v případě osobního podání, u žádosti zasílané poštou je lhůta 15 dní. Důležité je pamatovat na to, že volební průkaz vám neumožňuje volit v zahraničí. Pro volbu v zahraničí je nutné se zaregistrovat na zastupitelském úřadě.
Hlasování v zahraničí
Občané České republiky, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k volbě ve všech typech voleb a referend, a to na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb u obecního úřadu podle místa trvalého bydliště v České republice. Žádost lze podat osobně, poštou nebo elektronicky, je však nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. V případě elektronického podání je možné podpis nahradit zaručeným elektronickým podpisem. Voličský průkaz je nutné si vyzvednout osobně nebo si jej nechat zaslat na adresu v zahraničí. V den voleb se pak s voličským průkazem a platným dokladem totožnosti dostavíte na zastupitelský úřad, kde vám bude umožněno volit.
Platnost volebního průkazu
Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo své trvalé bydliště. Platnost volebního průkazu je vázána na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že volební průkaz vydaný například pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nelze použít pro volby do zastupitelstev obcí. Volební průkaz je platný pouze na území České republiky. Volič s voličským průkazem může hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území ČR. Volič, který se v době voleb nachází v zahraničí, nemůže k volbám využít volební průkaz. Pro hlasování v zahraničí je nutné požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem.
Ztráta nebo odcizení
V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu je nezbytné okamžitě kontaktovat váš obecní úřad. Tam nahlaste danou situaci a požádejte o vydání nového volebního průkazu. Bez platného volebního průkazu se nebudete moci zúčastnit voleb. Vydání nového průkazu je zpravidla zpoplatněno. Pamatujte, že volební průkaz je důležitý dokument, se kterým je třeba nakládat zodpovědně. Jeho ztráta může zkomplikovat vaše volební právo.
Volební průkaz a korespondenční volba
Volební průkaz umožňuje volit mimo trvalé bydliště a je určen pro voliče, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku. Žádost o jeho vydání je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to osobně na obecním úřadě nebo elektronicky s využitím datové schránky. Osobně si jej pak můžete vyzvednout nejpozději do dne voleb, a to v úředních hodinách příslušného úřadu. V případě elektronické žádosti vám bude průkaz doručen do vlastních rukou. Vydání volebního průkazu je bezplatné a jeho platnost je omezena na konkrétní volby. Korespondenční volba, tedy volba prostřednictvím pošty ze zahraničí, je určena pouze občanům ČR s trvalým pobytem mimo území ČR.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Název | Volební průkaz |
Účel | Umožňuje volit mimo trvalé bydliště |
Nejčastější dotazy k volebnímu průkazu
Kdy a kde můžu o volební průkaz požádat? O volební průkaz můžete požádat nejpozději 5 dnů před volbami na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Pokud nestihnete osobní návštěvu, můžete o něj zažádat i písemně nebo elektronicky, ale pozor, v takovém případě musí být vaše žádost úřadu doručena nejpozději 7 dnů před volbami.
Co když budu v době voleb v zahraničí? I v tomto případě můžete volit! O volební průkaz požádejte na zastupitelském úřadě České republiky v zemi, kde se zdržujete.
A co když volební průkaz ztratím? Bohužel, v případě ztráty volebního průkazu vám úřad nový nevydá. Proto si průkaz pečlivě uschovejte a v den voleb na něj nezapomeňte.
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: Politika