Vše o volebním průkazu pro prezidentské volby 2023
- Co je volební průkaz?
- Kdy ho potřebujete?
- Kdo ho může získat?
- Jak o něj zažádat?
- Termíny pro podání žádosti
- Osobně na úřadě
- Poštou s ověřeným podpisem
- Elektronicky s datovou schránkou
- Kdy je průkaz vydán?
- Jak s ním volit?
- Hlasování v jiném okrsku
- Platnost průkazu
- Ztráta nebo odcizení
- Volební průkaz a senátní volby
Co je volební průkaz?
Je to doklad, který vám umožňuje volit mimo vaši volební adresu. Pokud se v době voleb prezidenta nebudete nacházet v místě vašeho trvalého bydliště, volební průkaz vám zaručí, že o svůj hlas nepřijdete. Vydává se na požádání a opravňuje vás k účasti v prvním i druhém kole volby prezidenta. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Nezapomeňte, že volební průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán.
Kdy ho potřebujete?
Volební průkaz pro prezidentské volby, někdy také nepřesně nazývaný jako doklad pro hlasování, se vám bude hodit v případě, že se v době konání voleb nebudete nacházet ve svém volebním obvodu. To znamená, že pokud máte trvalé bydliště například v Brně, ale v den voleb budete na dovolené u moře v zahraničí, nebo třeba na služební cestě v Praze, bez volebního průkazu nebudete moci svůj hlas prezidentskému kandidátovi odevzdat. Volební průkaz si můžete vyřídit na svém obecním úřadě, a to buď osobně, nebo písemnou žádostí. Důležité je, abyste žádost o volební průkaz podali nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V případě, že o volební průkaz žádáte v posledních třech dnech před prvním dnem voleb, musíte tak učinit osobně na úřadě. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Kdo ho může získat?
Volební průkaz, neboli dokument opravňující k hlasování v prezidentských volbách mimo trvalé bydliště, může získat každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let a je zapsán ve stálém seznamu voličů. Získání volebního průkazu není nic složitého. Stačí o něj požádat obecní úřad v místě trvalého bydliště, a to buď osobně, písemně, nebo v elektronické podobě s úředně ověřeným podpisem. Žádost musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození a adresu trvalého bydliště žadatele. V případě písemné nebo elektronické žádosti je nutné také uvést adresu, na kterou má být volební průkaz zaslán. Lhůta pro podání žádosti o volební průkaz končí pro první kolo voleb sedm dní a pro druhé kolo voleb tři dny před jejich konáním.
Jak o něj zažádat?
O volební průkaz, tedy doklad, který vám umožní hlasovat v prezidentských volbách mimo vaše trvalé bydliště, můžete požádat dvěma způsoby: osobně nebo písemně.
Pokud se rozhodnete pro osobní návštěvu, zamiřte na obecní úřad vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Žádost o volební průkaz můžete podat nejpozději do pátku před prvním kolem voleb do 16:00 hodin.
Písemná žádost musí být doručena nejpozději 7 dní před prvním kolem voleb a musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být volební průkaz doručen. V případě zasílání žádosti poštou nezapomeňte na úředně ověřený podpis.
Termíny pro podání žádosti
Zákon jasně stanovuje termíny, které je nutné dodržet pro úspěšné vyřízení žádosti o volební průkaz pro prezidentské volby. Žádost o vydání volebního průkazu pro hlasování v prvním kole voleb lze podat nejpozději do 5 dnů před prvním kolem voleb, tedy do pátku před prvním kolem voleb do 16:00. V případě druhého kola voleb je termín pro podání žádosti zkrácen na 3 dny před druhým kolem voleb, tedy do úterý před druhým kolem voleb do 16:00. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat u vašeho obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého bydliště.
Osobně na úřadě
Pokud nestihnete zažádat o voličský průkaz online nebo poštou, nezoufejte. Stále máte možnost získat jej osobně na úřadě. Stačí se dostavit na obecní úřad obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, abyste se mohli prokázat. Žádost o voličský průkaz pro prezidentské volby můžete podat nejpozději do pátku před prvním kolem voleb do 16:00. Vydání voličského průkazu je bezplatné. S voličským průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Pokud se ale chystáte volit v zahraničí, budete potřebovat doklad pro hlasování v prezidentských volbách, který vydává zastupitelský úřad.
Volební průkaz je klíčem k aktivní účasti na utváření budoucnosti naší země. Je to nástroj, který nám dává možnost ovlivnit směřování společnosti a zvolit si hlavu státu, která bude reprezentovat naše hodnoty a zájmy.
Radomír Dvořák
Poštou s ověřeným podpisem
V případě, že se v době voleb nebudete nacházet v místě svého trvalého bydliště a nebudete si moci vyzvednout volební průkaz osobně, máte možnost požádat o jeho zaslání poštou. Pro hlasování v prezidentských volbách mimo trvalé bydliště je nezbytné mít platný volební průkaz a doklad totožnosti. Žádost o zaslání volebního průkazu poštou musí být doručena příslušnému obecnímu úřadu nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Žádost musí být písemná a opatřena ověřeným podpisem voliče. V žádosti uveďte své jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, na kterou má být volební průkaz zaslán. Nezapomeňte uvést i kontaktní telefonní číslo nebo emailovou adresu pro případné doplnění či upřesnění údajů. Po obdržení žádosti vám obecní úřad zašle volební průkaz na uvedenou adresu.
Elektronicky s datovou schránkou
V dnešní době digitální komunikace je možné vyřídit mnoho úředních záležitostí online, a to včetně voleb. Prostřednictvím datové schránky si však nemůžete vyřídit volební průkaz pro prezidentské volby ani žádný jiný doklad pro hlasování. Datové schránky slouží primárně pro komunikaci s úřady a institucemi, nikoliv pro uplatnění volebního práva. Volební průkaz je nutné vyřídit osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště nebo v případě volby z moci úředního zástupce. Žádost o vydání volebního průkazu lze podat i písemně, ale i v tomto případě je nutné ji podepsat a doručit na příslušný úřad. Elektronické podání žádosti o volební průkaz s uznávaným elektronickým podpisem není v současné době možné. Pamatujte, že účast ve volbách je důležitým občanským právem a povinností.
Kdy je průkaz vydán?
Volební průkaz pro prezidentské volby, neboli doklad pro hlasování v prezidentských volbách mimo trvalé bydliště, je vydáván na žádost voliče. Žádost je možné podat osobně na obecním úřadě obce s rozšířenou působností dle místa trvalého bydliště, a to nejpozději do 3 pracovních dnů před prvním dnem voleb. V případě druhého kola voleb je lhůta zkrácena na 3 pracovní dny před druhým kolem voleb. Pokud volič žádá o vydání volebního průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, může tak učinit písemně, a to i v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem, nejpozději 7 dnů před prvním dnem voleb, resp. 7 dnů před druhým kolem voleb. Volební průkaz je vydáván nejdříve 15 dnů před prvním dnem voleb. Volič si jej může vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu v České republice.
Jak s ním volit?
S volebním průkazem se otevírá možnost volit prezidenta i mimo vaši obvyklou volební místnost. Kam s ním ale zamířit? V zásadě máte dvě možnosti. První z nich je hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v den voleb. Druhou možností je hlasování v zahraničí na zastupitelském úřadě. V obou případech je nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti. Nezapomeňte, že volební průkaz je určen pouze pro volby prezidenta a nelze ho využít pro jiné typy voleb. Ať už se rozhodnete volit kdekoli, důležité je využít svého volebního práva a ovlivnit tak budoucnost naší země.
Hlasování v jiném okrsku
Chystáte se k volbám prezidenta České republiky, ale nebudete ve svém domovském okrsku? Žádný problém! Díky volebnímu průkazu můžete volit kdekoliv v České republice. Stačí si o něj požádat na svém obecním úřadě nejpozději 3 pracovní dny před prvním dnem voleb, pokud žádáte osobně. V případě žádosti písemně nebo elektronicky je lhůta delší – 6 dní před prvním dnem voleb. Vydání volebního průkazu je zdarma a jeho vyzvednutí si můžete zařídit osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu. Nezapomeňte, že volební průkaz pro prezidentské volby je specifický a nelze ho použít pro jiné volby. V den voleb se pak dostavte do jakékoli volební místnosti s platným dokladem totožnosti a volebním průkazem. Komise vám vydá úřední obálku a můžete odevzdat svůj hlas.
Platnost průkazu
Volební průkaz pro prezidentské volby, neboli „volební pas“, je dokument, který vás opravňuje volit prezidenta republiky mimo vaši trvalou adresu. Platnost volebního průkazu je vázána na konkrétní kolo voleb, pro které byl vydán. To znamená, že pokud se zúčastníte prvního kola voleb s volebním průkazem, pro případné druhé kolo voleb si musíte vyřídit nový. Volební průkaz neplatí v zahraničí. Pokud se chcete zúčastnit voleb prezidenta republiky v zahraničí, je nutné se zaregistrovat na zastupitelském úřadě a následně volit osobně na úřadě nebo poštou. Volební průkaz je důležitým nástrojem pro ty, kteří se v době voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště.
Ztráta nebo odcizení
V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu pro prezidentské volby nezoufejte, stále máte možnost volit. Nejdříve je nutné neprodleně nahlásit ztrátu nebo odcizení příslušnému obecnímu úřadu, a to v místě vašeho trvalého bydliště. Na úřadě vám vydají náhradní doklad pro hlasování, se kterým se budete moci zúčastnit voleb. Pamatujte, že náhradní doklad je platný pouze pro dané kolo prezidentských voleb. Pokud se ztratí nebo bude odcizen i tento doklad, další náhrada se již nevydává. Proto s ním zacházejte obezřetně a uschovejte ho na bezpečném místě.
Funkce | Volební průkaz prezidentské volby |
---|---|
Typ voleb | Pouze prezidentské volby v ČR |
Doba platnosti | Pouze pro dané kolo voleb (1. a případně 2. kolo) |
Možnost volit v zahraničí | Ano |
Volební průkaz a senátní volby
Volební průkaz je skvělá věc, co vám dává svobodu volit prezidenta, i když zrovna nejste doma. Ať už se chystáte na dovolenou, na služební cestu, nebo prostě víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, s vojebním průkazem máte vystaráno. Pozor, volební průkaz pro prezidentské volby platí pouze pro prezidentské volby a nemůžete s ním volit do Senátu. Každá volba má svůj vlastní volební průkaz. Takže pokud se konají senátní volby ve stejném termínu jako prezidentské, budete potřebovat dva různé volební průkazy - jeden pro prezidentské volby a druhý pro senátní volby. Nezapomeňte, že k volbám potřebujete kromě volebního průkazu i platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. S platným volebním průkazem a dokladem totožnosti pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: Politika