Křečové žíly neboli varixy nejsou jen o špatně vypadajícím vzhledu dolních končetin. Jde o onemocnění, které se může stát daleko větší zdravotní komplikací. Právě varixy jsou nebezpečným předpokladem pro vznik krevních sraženin. Kromě jiného člověku způsobují i jiné potíže, a je jedno, zda jde o muže nebo ženy.
- Pálení
- Noční křeče
- Otoky
Křečové žíly a jejich příčiny
Na počátku všeho je pochopitelně dobré prozradit, proč a jak vlastně křečové žíly vznikají. A není to špatným krevním tlakem. Jde o poruchu cévních chlopní. Tento problém je do jisté míry způsoben gravitací. V dolních končetinách se Vám zkrátka nezdravým způsobem hromadí příliš krve. V této souvislosti lze zmínit i chronickou žilní nedostatečnost. Křečové žíly mohou být dědičným problém. Vzniknout však mohou i za přispění nezdravého životního stylu.
Jak minimalizovat výskyt křečových žil?
Tento zdravotní problém může potkat nejenom lidi se sedavým zaměstnáním, ale také ty, kdo stojí celý den na nohou, i když fandí bezlepkové dietě. U žen to může být těsné oblečení a pravidelná chůze na vysokých podpatcích. Jestliže se těmto nevzhledným a nebezpečným komplikacím chcete vyhnout, přinášíme Vám několik praktických tipů formou otázek a odpovědí.
Pohybová aktivita je v tomto případě na místě. Minimalizuje totiž tvorbu křečových žil. Stačí, pokud se budete denně věnovat cvičení v délce trvání alespoň 20 minut a zapojíte během něho hlavně dolní končetiny.
V souvislosti s pohybem je to také protahování. Snažte se během dne několikrát pořádně protáhnout. Primárně dolní končetiny.
Ano, pravidelné sprchování studenou vodou eliminuje výskyt křečových žil. Naopak nejsou vhodné teplé koupele, vířivky a podobné procesy.
Určitě. Zaměřte se primárně na dostatek vitamínu C, draslíku a v neposlední řadě na kolagen.
Vsadit můžete například na kompresní podkolenky.