Sekty v Česku: Tajemné světy za zavřenými dveřmi

Sekty. Slovo, které v mnohých vyvolává mrazivé pocity. Představujeme si izolované komunity, manipulativní vůdce a ztracené duše uvězněné v podivných rituálech. Ale realita sekt v Česku je mnohem komplexnější a méně černobílá.

Co je to sekta?

Definice sekty není jednoduchá. Někdy se hovoří o "malých náboženských skupinách s kontroverzními praktikami", jindy o "autoritářských organizacích zneužívajících své členy". Záleží na úhlu pohledu a na tom, koho se zeptáte.

Sekty v Česku: Pestrá paleta

V České republice působí desítky sekt a náboženských hnutí, od těch poměrně známých, jako jsou Svědci Jehovovi nebo Scientologická církev, až po menší a méně zjevné skupiny. Najdeme mezi nimi.

Tradiční sekty: Moonisté, Hnutí Grálu, Imanuelité

Nová náboženská hnutí: Vesmírní lidé, Slovo života, Nová naděje

Duchovní a ezoterické skupiny: Hare Kršna, Sahaja Joga, Šrí Chinmoy

Destruktivní kulty: Satanismus, New Age, extremistické sekty

Jak sekty lákají?

 • Sekty používají různé metody, jak oslovovat a získávat nové členy. Mezi nejčastější patří:
 • Nabídka jednoduchých odpovědí na složité otázky života.
 • Slibování štěstí, harmonie a smyslu života.
 • Využívání psychických technik manipulace a nátlaku.
 • Izolování členů od jejich rodin a přátel.

Rizika a dopady

 • Vstup do sekty může mít pro člověka vážné následky:
 • Ztráta svobodného rozhodování a autonomie.
 • Psychická a emocionální manipulace.
 • Finanční zneužívání.
 • Rozvrat rodinných a přátelských vztahů.
 • Poškození psychického zdraví.

Pomoc je dostupná

Pokud se vy nebo někdo z vašich blízkých ocitl v zajetí sekty, existuje pomoc. Můžete se obrátit na:

Centra pro studium sekt a nových náboženských hnutí.

Psychologické a psychoterapeutické poradny.

Linky důvěry a krizové intervence.

Svět sekt je fascinující a děsivý zároveň. Je důležité o nich vědět, abychom se dokázali chránit a včas rozpoznat nebezpečí.

Pamatujte:

Ne každá netradiční víra je sektou.

Sekty se šikovně maskují a dokáží být velice přesvědčivé.

Pokud máte podezření, že se někdo blízký ocitl v sektě, jednejte s rozvahou a citlivě.

Nebojte se vyhledat pomoc.

Další tipy:

 • Přečtěte si knihy o sektách, například "Sekty a manipulace" od Dušana Lužného.
 • Sledujte dokumentární filmy o sektách, například "V zajetí sekt" od České televize.
 • Diskutujte o sektách s přáteli a rodinou.

Společně můžeme bojovat proti manipulaci a zneužívání v sektách.

Za hranou šafránově žlutého pláště: Pohled do méně známých sekt v Česku

Když se řekne sekta, většině naskočí obraz Svědků Jehovových s jejich charakteristickými časopisy nebo třeba scientologů s drahými kurzy a hollywoodským pozlátkem. Ale svět sekt v Česku je mnohem pestřejší a často skrytější. Pojďme nahlédnout do méně známých koutů tohoto fenoménu.

Šinčchondži: tahle jihokorejská sekta si říká "Nová nebeská a pozemská unie". Lákají především mladé lidi na biblické studium a sliby duchovního růstu. Ovšem za zdánlivě nevinnou fasádou se skrývá manipulace, povinné desátky a silný tlak na nábor nových členů.

Hnutí Grálu: tahle česká komunita vznikla už v první polovině minulého století. Věřili v mimozemšťany a blížící se apokalypsu. Dnes sice působí méně nápadně, ale stále se hlásí k odkazu svého zakladatele a jeho kontroverzním spisům.

Slovo života: tahle skupina s americkými kořeny se zaměřuje na "křesťanskou terapii". Slibují uzdravení z psychických problémů a démonského vlivu. Ovšem praktiky jako "exorzismus" nebo vyznávání se ze svých hříchů před celou skupinou můžou být pro psychiku velmi náročné.

New Age hnutí: pozor, tahle kategorie není úplně sektou, ale obsahuje proudy, které se za sekty můžou považovat. Jde o směsici různých východních filozofií, alternativní medicíny a mysticismu. Nebezpečí spočívá v tom, že některé směry New Age můžou odmítat tradiční medicínu, což může mít fatální následky.

Sekty na síti: virtuální svět se pro sekty stal novým lovištěm. Sociální sítě a anonymní fóra jim umožňují šířit propagandu a lákat nové členy, často mladé lidi hledající smysl života nebo jen pocit sounáležitosti. Z anonymního prostředí internetu pak může být mnohem snazší manipulovat a izolovat oběť.

Co dělat, když se někdo blízký dostane do sekty?

 • Pokud máte podezření, že váš blízký uvízl v sektě, je důležité zachovat chladnou hlavu. Hysterie a ultimáta situaci jen zhorší. Snažte se navázat dialog, ale vyhněte se konfrontaci a výčitkám. Mluvte o svých obavách s láskou a pochopením.
 • Můžete mu/jí nabídnout, že ho/ji doprovodíte na konzultaci s psychologem nebo do poradny pro sekty.
 • Sbírejte si informace o konkrétní sektě, abyste lépe pochopili jejich praktiky a manipulativní techniky.
 • Obraťte se na organizace zabývající se problematikou sekt, které vám poradí, jak dál postupovat.
 • Pamatujte, že cesta z vlivu sekty bývá dlouhá a náročná. Vaše podpora a trpělivost jsou pro vašeho blízkého klíčové.

Sekty jsou komplexní fenomén, který nelze jednoduše škatulkovat. Ale díky informovanosti a vzájemné podpoře se můžeme před jejich manipulací lépe chránit.

Příběhy ze života: Když se víra zvrtne

Statistiky a definice jsou sice důležité, ale teprve osobní příběhy nám ukážou skutečný dopad sekt na lidské životy. Nahlédneme teď do anonymních zpovědí těch, kteří se ocitli v pasti sekt a dokázali se z ní vymanit.

Helena (32): "Bylo mi osmnáct, a cítila jsem se hrozně ztracená. Rodiče se rozváděli, ve škole mi to nešlo. Pak jsem narazila na skupinu, co se zabývala Andělskou numerologií. Slibovali mi, že mi čísla napoví, co mám v životě dělat. Musela jsem jim odevzdávat všechny úspory, abych se duchovně rozvíjela. Trvalo mi roky, než jsem se probrala a uvědomila si, že mě jenom zneužívali."

David (45): "Celý život jsem se zajímal o alternativní medicínu. Spadl jsem do sítí jedné sekty, co propagovala léčení pomocí krystalů. Přestal jsem chodit k doktorům a odmítl jsem léky na vysoký tlak. Málem to pro mě špatně dopadlo. Naštěstí mě včas varovala manželka a já se dostal k normálnímu lékaři."

Martin (27): "V pubertě jsem byl dost naivní. Kamarád mě vtáhl do sekty, co se tvářila jako ekologické hnutí. Žili jsme v odloučené vesnici, pracovali jsme na poli a poslouchali kázání charismatického vůdce. Nesměli jsme mít kontakt s vnějším světem. Utekl jsem od nich v noci, a dodnes mám problémy důvěřovat lidem."

Tyto příběhy jsou jen střípky z mozaiky toho, jak sekty dokážou lidské životy ovlivnit. Ačkoliv se jedná o anonymní zpovědi, opakují se v nich varovné signály, na které je třeba si dát pozor:

 • Sliby rychlého řešení životních problémů.
 • Znehodnocování tradiční medicíny a vědy.
 • Izolace od rodiny a přátel.
 • Tlak na odevzdávání financí a majetku.
 • Manipulace a kontrola myšlení.

Prevence je klíčová

 • Pokud se cítíte ztracení, osamělí nebo hledáte smysl života, nesnažte se ho najít v sektách. Obraťte se na své blízké, vyhledejte odbornou pomoc psychologa nebo se zapojte do komunitních aktivit.
 • Rozvíjejte kritické myšlení. Nevěřte všemu, co se na internetu nebo od cizích lidí dozvíte.
 • Hledejte informace z ověřených zdrojů.
 • Nebojte se sdělit své pochybnosti a obavy přátelům a rodině.
 • V případě podezření na sektu se nebojte obrátit na poradny a organizace, které se tímto tématem zabývají.

Závěr: Svět sekt není černobílý, ale díky informovanosti a vzájemné podpoře se před nimi můžeme lépe chránit. Pamatujte, nejste sami. Ať už hledáte pomoc pro sebe, nebo pro někoho blízkého, existuje naděje a cesta ven.

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: Náboženství

Autor: HavelBenda