Volby v zahraničí: Jak na to?
Kdo může volit ze zahraničí?
Volební právo v zahraničí má každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let. Nezáleží na délce pobytu v cizině, ani na tom, zda je pobyt trvalý nebo přechodný. Hlasovat můžou i ti, kteří nemají trvalé bydliště na území ČR. Důležité je, aby byl volič zapsán ve zvláštním seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem. O zápis do seznamu je potřeba požádat, a to buď osobně na zastupitelském úřadě, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Žádost o zápis do seznamu voličů je nutné podat nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. Voliči, kteří jsou již v seznamu zapsáni z předchozích voleb, nemusí žádost podávat znovu.
Typy voleb v zahraničí
Čeští občané s trvalým pobytem v zahraničí se mohou účastnit voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a voleb prezidenta republiky. Hlasovat mohou na zastupitelském úřadě, u kterého jsou zapsáni v seznamu voličů, a to osobně nebo korespondenčně. Pro volby do Poslanecké sněmovny se korespondenční volba vztahuje pouze na voliče, kteří jsou zapsáni do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Pro volby prezidenta republiky mohou korespondenčně volit všichni voliči zapsaní v seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem. Pro účast ve volbách je nutné, aby byl volič v den voleb starší 18 let a nebyl zbaven způsobilosti k právním úkonům. Zároveň nesmí být ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě.
Způsoby hlasování
Čeští občané s trvalým pobytem v zahraničí mají možnost volit ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a do Evropského parlamentu. Pro volby do Senátu a prezidentské volby tato možnost bohužel zatím neplatí. Existují dva způsoby, jak mohou Češi žijící v cizině ve volbách uplatnit svůj hlas. První možností je osobní účast ve volbách na zastupitelském úřadě v zemi jejich pobytu. V den voleb se dostaví na úřad s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem a odevzdají svůj hlas. Druhou možností je hlasování poštou. V takovém případě musí voliči nejprve požádat o zaslání volebních materiálů na svou adresu v zahraničí. Žádost je možné podat elektronicky prostřednictvím datové schránky, e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo poštou. Důležité je podat žádost včas, nejpozději však 3. pracovní den před volbami. Po obdržení volebních materiálů voliči vyplní hlasovací lístek a zašlou jej zpět na adresu zastupitelského úřadu. Obálka s hlasovacím lístkem musí být na úřad doručena nejpozději v den voleb.
Vlastnost | Volby v zahraničí | Volby v ČR |
---|---|---|
Možnost volit poštou | Ano | Pouze ve specifických případech (volební okrsky v nemocnicích, věznicích) |
Počet dnů voleb | Obvykle 2 dny | 2 dny |
Registrace voliče
Pro účast ve volbách v zahraničí je nezbytné být zaregistrován jako volič. Registraci voliče je možné provést online prostřednictvím Portálu občana nebo osobně na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. K registraci budete potřebovat platný cestovní pas nebo občanský průkaz. V případě, že žádáte o zápis do zvláštního seznamu voličů v zahraničí, je třeba doložit i doklad o pobytu v dané zemi. Po úspěšné registraci obdržíte voličský průkaz, který vás opravňuje k hlasování. Voličský průkaz je zasílán na adresu vašeho trvalého pobytu v České republice, případně na adresu vašeho pobytu v zahraničí, kterou uvedete při registraci. Doporučujeme registrovat se s dostatečným předstihem před volbami, abyste se vyhnuli případným komplikacím.
Hledání zastupitelského úřadu
Pro účast ve volbách je pro české občany žijící v zahraničí klíčové zaregistrovat se u zastupitelského úřadu a zjistit si volební místnosti. Seznam zastupitelských úřadů a jejich kontaktní údaje jsou dostupné na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Pro registraci k volbám je obvykle nutné doložit občanství a trvalý pobyt v ČR. Po registraci obdrží voliči informace o způsobu hlasování, termínech a místech voleb. Hlasování probíhá buď osobně ve volební místnosti, nebo korespondenčně.
Žádost o voličský průkaz
Pro účast ve volbách v zahraničí je pro české občany žijící mimo Českou republiku nezbytné vlastnit voličský průkaz. Voličský průkaz je možné získat na základě písemné žádosti podané na příslušném zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho trvalého pobytu. Žádost musí obsahovat jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu v zahraničí a adresu v České republice, pokud je odlišná. Důležité je uvést také druh voleb, kterých se chcete zúčastnit, a způsob doručení voličského průkazu. Voličský průkaz vám může být doručen poštou na vaši adresu v zahraničí, nebo si ho můžete osobně vyzvednout na zastupitelském úřadě. Žádost o voličský průkaz je nutné podat včas, nejpozději 10 dnů před konáním voleb. Včasné podání žádosti vám zaručí, že stihnete obdržet voličský průkaz a budete se moci zúčastnit voleb.
Doručení hlasovacího lístku
Pro účast ve volbách v zahraničí je klíčové včasné zajištění doručení volebního lístku. Občané České republiky s trvalým pobytem v cizině si mohou zvolit ze dvou základních možností, jak volební lístek obdržet. První možností je vyzvednutí volebního lístku přímo v zastupitelském úřadě v zemi jejich pobytu. Tato možnost je výhodná zejména pro ty, kteří mají zastupitelský úřad snadno dostupný a preferují osobní kontakt. Druhou možností je požádat o zaslání volebního lístku poštou na adresu v zahraničí. Tato varianta je vhodná pro občany, kteří bydlí ve větší vzdálenosti od zastupitelského úřadu nebo upřednostňují pohodlí doručení až domů. Je důležité si ověřit lhůty pro podání žádosti o zaslání volebního lístku poštou, které se mohou v jednotlivých volbách lišit.
Vyplnění a odeslání obálky
Po řádném vyplnění hlasovacího lístku je nutné jej vložit do přiložené úřední obálky. Obálka musí být řádně zalepena, aby nedošlo k vyjmutí nebo znehodnocení hlasovacího lístku. Na úřední obálku se nevpisuje jméno ani adresa voliče, pouze se nalepí dodaná samolepící etiketa s čárovým kódem. Takto připravenou úřední obálku s hlasovacím lístkem je poté nutné vložit do druhé, vnější obálky, která je určena k odeslání na zastupitelský úřad. Na vnější obálku se uvede adresa zastupitelského úřadu, kam má být hlas doručen. Adresa je uvedena na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Pro zajištění včasného doručení se doporučuje odeslat hlas v dostatečném předstihu.
Sledování výsledků voleb
Pro Čechy žijící v zahraničí je sledování výsledků voleb obzvláště napínavé. Vzhledem k časovému posunu a odlišnému průběhu voleb v různých částech světa se k informacím o průběžných a konečných výsledcích dostávají s určitým zpožděním. Naštěstí existuje několik způsobů, jak být v obraze. České zastupitelské úřady v zahraničí zveřejňují průběžné výsledky voleb na svých webových stránkách a sociálních sítích. Informace o volební účasti a průběžných výsledcích voleb v zahraničí přinášejí také hlavní české zpravodajské servery. Pro ty, kteří preferují televizní zpravodajství, odvysílají české televizní stanice speciální pořady věnované volbám a jejich výsledkům. Sledování volebních výsledků tak pro Čechy v zahraničí představuje jedinečnou možnost, jak zůstat v kontaktu se svou vlastí a sledovat vývoj důležitého demokratického procesu.
Užitečné informace a kontakty
Pro účast ve volbách v zahraničí je nezbytné se nejprve zaregistrovat u zastupitelského úřadu ČR v zemi vašeho pobytu. Registraci je možné provést kdykoli, avšak pro účast v konkrétních volbách je nutné ji stihnout do předem stanoveného termínu, obvykle několik týdnů před volbami. Pro registraci budete potřebovat platný cestovní pas ČR nebo občanský průkaz. Po zaregistrování obdržíte voličský průkaz, který vás opravňuje k hlasování. Hlasovat pak můžete buď osobně v den voleb na zastupitelském úřadě, nebo poštou. V případě hlasování poštou je nutné si o zaslání volebních materiálů zažádat včas, aby vám dorazily před uplynutím volební lhůty. Podrobné informace o volbách v zahraničí, včetně důležitých termínů a kontaktů na zastupitelské úřady, naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: Politika